bugün

okuma hakları ellerinden alınan öğrencilerin başvurduğu bir yöntemdir, destek beklerler, bekleriz.

https://www.change.org/p/...-harç-sistemi-kaldırılsın
sen de imza at katlamalı harç sistemi kaldırılsın

Kadir Akbalık
Sakarya, Türkiye

Katlamalı Harç Sistemine HAYIR!
YÖK tarafından 2011 yılında kabul edilen Katlamalı Harç Sistemi o dönemde Öğrencilerin Tepkileri sebebiyle geri çekilmiş iken 2015 yılında bu sistem DAHA ZALiM bir şekilde öğrencilerin önüne koyuldu.

Katlamalı Harç Sistemi Nedir?
Bu sistem öğrencilerin normal sürede okulu bitirememesi durumunda ödediği Harç Miktarını Aldığı AKTS Değerinde yükselten bir sistemdir.

Yani öğrencinin herhangi bir sebepten ötürü 1 Sene Okulu Uzatması durumunda, Ortalama olarak 2.000 – 3.000 TL gibi bir harç ödemek zorunda kaldığı bir sistemdir.

Katlamalı Harç Sistemi Neden Kaldırılmalı?
Birçok ülke Ücretsiz Üniversite Eğitimi sunarken ülkemizde zaten PAHALI olan Üniversite Eğitimi bu sistem ile daha PAHALI ve ZALiM bir hale getirilmektedir.

Sistem içerisinde özellikle ZATEN YÜKSEK HARÇ ÖDEMELERi yapan II. Öğretim ve Uzaktan Eğitim Öğrencileri bir anlamda OKULU BIRAKMAKYA mecbur bırakılmaktadır.

Zor şartlar altında Eğitimlerini Tamamlamaya Çalışan öğrencilerin bu derece KATI ve ZALiM bir HARAÇ Sistemine tabi tutulması sessiz kalınacak bir durum değildir.

Örnek Bir Katlamalı Harç Hesabı
Bir Mühendislik Öğrencisini ele alalım. Örgün Eğitim okuyor ve II. Öğretim Öğrencisi.

Üniversiteye ödediği Harç Değeri 764,50 TL. Bunu HER DÖNEM okula ödüyor. Yani YILDA 1529 TL ÖDEME yapıyor.

Oldu da okulu 1 sene uzattı diyelim ve Normal Süreçte alamadığı 40 AKTS’lik ders almak için sistemlerden ders seçimi yaptı.

Bu durumda HER AKTS için 38,23 TL Ödemek durumunda.

1. Dönem ve 2. Dönem 40’ar AKTS alan bir öğrenci senede 3058 TL’de KATLAMALI HARÇ ödemesi yapmak durumunda.

Toplamda Ne Yaptı?

1529 TL + 3058 TL =4587 TL

işte Bir Mühendisin 1 Yıllık Üniversite Harcı bu…

Durumu birde Uzaktan Eğitim Okuyanlar için ele alalım.

Harç Ücreti Dönemlik 1064,50 TL Yani 1 yılda 2130 TL ödeme yapacaklar.

AKTS Başına 53.22 TL ödeme yapmaları durumunda 80 AKTS üzerinden 4258 TL’de KATLAMALI HARÇ ödemesi yapacaklar.

Totale baktığımızda ise 1 Öğrenci 1 Senede 6388 TL ödeme yapmış olacak.

Üniversite içinde Sosyal Yaşama Azaltılacak
Bu sistem ile Üniversiteye giren her öğrencinin SADECE DERS ÇALIŞMASI amaçlanıyor.

SOSYAL ETKiNLiK yapmasının, BiR iŞTE ÇALIŞMASININ veya BiR PROJEYE DAHiL OLMASININ önü kesiliyor.

Öğrenciye Ders Çalışmazsan Harç Katlamalı Olur tehdidi savrulmuş oluyor.

Mevcut Öğrencileri Zor Durumda Bıraktı
Bahar Dönemi Kayıt Tarihlerine 1 HAFTA KALA AÇIKLANAN bu sistem birçok öğrencinin OKULU BIRAKMASI anlamına geliyor.

1 Haftada 2.000 – 3.000 TL BUL Getir denilen Öğrencilerin babaları ASGARi ÜCRET ile çalışan, Ayda 1000 TL bile almayan, Harçlar için 3 ay öncesinden PARA BiRiKTiRMEYE başlayan kişiler.

BU Sistem Eğitim Hakkının Engellenmesidir
Bu Sosyal Devlet Statüsündeki ülkemizde her VATANDAŞIN HAKKI OLAN Eğitim Hakkının engellenmesindne başka bir şey değildir.

Daha BiLiNÇLi ve EĞiTiMLi bir toplum yetiştirmek için açılan Üniversitelerin VAKIF ÜNiVERSiTESi ile aynı ücretleri talep etmesi DEVLETiN GÜVENiLiRLiĞiNi Öğrenci Nezdinde daha fazla sarsacaktır.

YÖK ve HÜKÜMET Acilen Bu Yanlıştan Dönmelidir
TÜRKiYE sınırları içerisinde okuyan HER ÖĞRENCiYi zor durumda bırakan, GELECEKLERiNi KARARTMAYI amaçlayan bu yasanın ve çalışmanın ACiLEN YÖK ve HÜKÜMET tarafından geri çekilmesi gerekmektedir.

Bu konuda her türlü çalışmayı katlamaliharc.com adresi üzerinden BU YASA GERi ÇEKiLENE KADAR yapacağız ve HAKSIZ OLAN BU UYGULAMA için sonuna kadar Hakkımızı Arayacağız…

Teşekkürler.

300 lira ile 4000 lira arasında aslında ödememesi gereken parayı ödemek zorunda kalan insanlar olacak. Devlet üniversitesini parası bol bir ailenin çocuğu zaten tercih etmez. Verecekleri de KPSS'ye 4001'den girmek dışında hiçbir şeye yaramayan bir belge(diploma). Peki bu paralar o üniversitelere ve o paraların yiyicilerine helâl midir? işte bunu soruyorum. Değilse imza atmak için yukarıda ki bağlantıya tıklayınız.