bugün

efendim bu ekol ilk olarak cüneyt arkın ın silahlara tövbe edip, eve kazandığı helal parayla 1 ekmek alıp gelirken vurulduğu zamanlarda ortaya çıkmıştır. daha sonra benzer sahnelerde ahmet mekin, kadir inanır ve tarık akanı da görebiliriz. esasında çok sahte ve izleyeni filmden soğutan bakışlardır bunlar. aktörün neresinden vurulduğu önemli değil, sırt, karın boşluğu, ense vs. her şekilde kurşunu yediği an katiliyle/ katil adayıyla göz göze gelir ve bahsi geçen bakış seansı başlar. öyle bakar ki karşıdaki kişiye, "ulan ben vursam şimdi tutar hastahaneye kaldırırdım a.q, nassı bakıyo yav öyle" dedirtir insana. böyle içli içli, "n,ye yaptın lan yuarak ağızlı?" der gibi. deler geçer o bakışlar insanın yüreğini.

hele bi ara çok alışmıştım. ne zaman kadir baba ve cüneyt baba tövbe etse silaha, aha derdim ski tuttu bizim esas oğlan. sıkarlar buna sokak ortasında, ibret-i alem için. dediğim gibi de olurdu hep. tabir-i caizse .minakoyarlardı, mermi manyağı yaparlardı. baktılar ki böyle sahneler çok etkiliyor seyirciyi, ibrahim tatlıses ve küçük emrah da kullandı. hele ibrahim tatlıses b.kunu çıkardı resmen. aşık olduğu kıza öyle bakmaz a.q, o derece anlamlı bakıyor kendini kurşunlayana. emrah bir dizide yapmıştı bunu, gözlerini fal taşı gibi açıp bakıyordu, kendini bıçaklayan elemana. çok acıklıydı lan sözlük, valla bak. kim bulduysa bu ekolü, kimin fiktiyse hani ellerinden öpmek isterim. büyük hayranlıkduyuyorum bunu yapanlara.

en popüler örneğimizi de verip kapatalım dükkanı artık; polat alemdar. o tam başaramadı, yeni osurmuş insan bakışıydı daha çok ondaki ama olsun. bu ekolün temsilcilerine bir saygı duruşuydu o hareket. çocuk onu bıçakladıı ve polat anında dönüp o anlamlı bakışları fırlattı elemanın gözüne gözüne. şimdi o çocuk katiyetle dayanamaz ve polatı hastaneye kendisi kaldırır. jadeh demişti diyeceksiniz, iyi izleyin. bakışlar daha derin olabilirdi, böyle ishal olmuş gibi bakmak yerine ama yapabildiği bu kadar polatın. hor görmemek gerek.