bugün

lise doneminde bir kac kere gitme gafletinde bulunmustum ondan biliyorum. korkunc atakları bunyesinde barındıran maclardır.. olumune sevilir ve tutulur bu takımlar.. aslında olay mac degil 35 ve 35.5 olayıdır..
goztepeliler kendilerini asli izmirli ilan eder ve etki tepki olayı gibi karsıyakalılar da siz izmirliyseniz biz karsıyakalıyız gibi bir tepki verir ve ortalık karısır...

genelde eglencelidir.. bir keresinde karsıyaka caddesinde bulunmak gibi bir hata yapmıstım gercekten cok karısmıstı ortalık... kıbırs sehitleri'nde olan karısıklık ise "mahser gununu yasıyorum"u hissettirmisti acıkcası..

artık gitmiyorum maclara liseden sonra, tehlikeli oldugunu dusunuyorum cunku. fakat kardesim surekli gidiyor artık evde onu merak ediyorum annemle birlikte(!)

izmir'in karsıyaka ve goztepe diye ikiye ayrılması gercekten cok gariptir. her anlamda modern anlayıslı ve guzide insanları sayesinde avrupa kenti olan izmir'de canhıraş bir bicimde bu takım tutma ( holiganlık diyemiyecegim cunku bu biraz daha yumosla yıkanılmıs sekli ama tabir bulamıyorum) izmir'e yakısmasa da ben her seyiyle izmir'i izmirlileri seviyorum..

tabi ki ben , tam otuzbes goztepeliyim...

(bkz: göz göz)
alsancak stadindaki maclar simdiki ataturk stadindaki maclardan daha zevkli idi. Ozellikle TSYD maclari icin ozel izin alirdim is yerinden gerekirse cikardim bu maclari kacirmamak icin. Simdi iki takimda bank asyada. Eger iki klubte istese, tekrardan 50,000 kisiye karsi oynatabilir maclari. Goztepeninde Karsiyakaninda maclarina ayni oranda seyrici gelmesi gerekiyor.
istanbul'un semt derbilerinden bir gömlek üstün, galatasaray-fenerbahçe ve beşiktaş üçlüsünün kendi aralarında var olan derbiden ise üç gömlek aşağıda olan maçlardır.

zira istanbul'un derbilerinde son 10 yıldır her ne kadar suni tribün terörü çığırtkanlığıyla gerilim ve heyecan düşmüş olsa bile bu ülkede bu 3 takımın kendi aralarındaki maçları ve rekabetin tadı hiçbir derbide yoktur. alelade herhangi bir günde, üstelik maç gününün olmadığı bir günde dahi gerçekleşen semt baskınları, evlerden insanlar almalara kadar uzayan garip ve hatta korkutucu hikayeleriyle istanbul'un 3 takımının arasındaki taraftar rekabeti çok başka boyuttadır.
beşiktaşlı olmama ve izmirle hiçbir alakam olmamasına rağmen bu maçlarda karşıyaka'yı desteklerim,karşıyakalı da göztepeli de arkadaşlarım var,hatta en son derbiyi nevizade'de allem ve kullem edip maçı açtırdığımız bir barda izlemiştik,çok da eğlenceli geçmişti.
Istanbul derbileri ile karsilastirilamiyacak derbidir. Zira, degil sadece istanbulun turkiyenin her neresinde olursaniz olun herhangi bir kahvede iki takimin seyircisini bir kahvede gorebilirsiniz. FB ile GS bir kahvede oturup derbi heyecanini yasayabilir. BJK liler ile FB liler bir arada oturup mac seyredebilir. Ancak hic bir Karsiyakali ile Goztepeli birakin ayni kahvede mac seyretmeyi gurbet haricinde yakin arkadas bile olamaz. Ridvan Dilmen " Ben karsiyakada TD like yaptim, aralarindaki olaylar nefret FB-GS derbisinden de buyuktur" demistir.
istanbul derbilerine nazaran taraftar sayısının oldukça düşük olduğu takımların derbi maçlarıdır. tıpkı istanbul'un yerel derbilerinden kasımpaşa taraftarı karagümrük taraftarıyla bir arada asla bulunmaması gibi. zaten sayıları azdır , bir araya gelebilme gibi durumları gibi bir imkan pek yoktur.gerçi bu örnekte zikredilen takımların taraftar kitleleri ve tribün yapıları elbette karşıyaka ve göztepe'den alt kademededir ancak yine de yakın sayılabilecek bir örnektir.

ancak 3 istanbul takımlarının taraftarları milyonlarla ifade edilir, içlerinde fanatik olanları kadar olmayanları, diğer takım taraftarına tahammül edebilecek olanı da vardır olmayanı da. bu yüzden istanbul gibi kozmopolit bir şehirde kurtarılmış semtlerden bahsedebilmek zordur, iç içelik biraz mecburi bir hal almaya başlamıştır istanbul büyüdükçe.80'lerin başında başlayıp 90'ların hemen hemen sonuna kadar süren istanbul tribünlerinin kendi arasında yaşadığı çatışmaların ya da gerginliklerin yanında şişirilmeye çalışılan bir derbidir izmir derbisi. elbette memleketimizin güzide ve seyre değer derbilerindendir, dadından yinmezdir, orası başka, ama öyle de abartılacak bir derbi değildir yahu...
bir adana demirspor mersin idman yurdu maçları değildir.