tanım : yolda yürürken, karşıdan gelen kişi ile bir türlü kendi yolunu çizememektir. o sağa gidip yol verir, sen de o anda sağa gidersin. yine karşı karşıyasınızdır.

bursa ya 1 kere gelmiş olanalr bilir. atatürk heykeli vardır merkezde. yani heykel. heyykelden aşağıya doğru yürüyorum. halkbank ı geçtim, bkm nin önündeyken karşıdan alımlı bir kızın geldiğini gördüm. tam yürürken kızla karşı karşıya geldik. ben sağa gittim yol verdim. kız da sağa gitti. ben sola gittim kız da sola gitti. ben bu sefer bekliyorum kız sağa gitsin diye. yok. ikimiz de yolda durduk bakıyoruz birbirimize. onun gitmesini beklerken ben sağa gittim. o da aynı anda gitti.bakışıp gülüyoruz. ben hemen sola kaydım tabi aynısını yaptı. bekliyorum, o da bekliyor. bir adım atıp sağa gittim. o da aynını yaptı. biraz daha yakınız ama yolumuzu bulamıyoruz amk. iyigece kahkaha atarcasına gülüyoruz. sonra birbirimize baktık. yapıştı dudağıma. sardım belinden. deli gibi öpüşüyoruz. yanımızdan geçenler bize bakıyor. otobüstekiler camdan kafalarını çıkartmış ıslık öttürüyorlar. çevremizdeki teyzeler de gülüşüyor. bir alkış bir kıyamet. öyle işte.
en sonunda olayın erojen bölgeye doğru yapılan cüccük hareketi boyutuna gelmesine yol açabilir. *
diyojeni akla getirir.
"dünya nimetlerine ehemmiyet vermeyen yaşayış ve felsefesiyle ünlü filozof diyojen, bir gün çok dar bir sokakta zenginliğinden başka hiçbir şeyi olmayan kibirli bir adamla karşılaşır.
ikisinden biri kenara çekilmedikçe geçmek mümkün degildir.
mağrur zengin, hor gördüğü filozofa:
- "ben bir serserinin önünden kenara çekilmem" der.
diyojen, kenara çekilerek gayet sakin şu karşılığı verir:
-Ben çekilirim.
kamusal alandaki iktidar kavgasının en yaygın, en tipik örneği. Dominant karakter yürür geçer, çekinik kişi kalakalır.
kaldırım dar ve trafik hızlı akıyorsa mecburen yapılandır.
Bugun kuzenim yapti az daha gelen kisiyle kavga edecekti. Yer yoksa yapilacak birsey kalmiyor.
Sokakta trollemek tir. Kişinin caps i çıkarsa kafa yerine trollface konabilir.