bugün

asagidaki olay yasanmis ve noktasina virgulune kadar gercek bir olaydir ve basligi bu olay kadar iyi tanimlayan ikinci bir olay oldugunu zannetmiyorum. salas giyimiyle bir lokantada sohbet eden iki patron ortak bir tanidigin lokantaya girmesiyle kalkar ve dostlariyla opusur ve sarilirlar. dostlarinin yaninda son derece cool tokalasmasi sadece elinin parmak uclariyla olan 30lu yaslarda, kravati, son model takim elbisesi, lokantada bile cikarmadigi gunes gozlukleri ve butunuyle karizmasi oldugunu dusunen bir arkadas vardir. patronlardan biri dostunu ve dostunun arkadasini masaya buyur eder ve agirlar. sohbet sirasinda havali eleman, kimseye yuz vermemekte, ne dense bozmaya calismaktadir. sohbetin noktalandigi diyalog su sekilde gerceklesmistir:

x: patron 1
y: patron 2
z: havali elaman
u: dost
v: patron 1'in sirketi

u: x abi nasil gidiyo, cocuk en son okulda iki kirik getirdi galiba
x: yok sorma sevgili dostum, malesef oyle oldu, keske biraz daha derslerine onem verse bizim haylaz

o sirada z sohbete dalar

z: benim gibi basarili olmak istiyorsa cok calismasi lazim
y: basarili derken ne kastettiniz?
z: ben v'de personel sefiyim mesela. boyle bir konumda olmak icin cok calismasi lazim. siz ne is yapiyorsunuz mesela:
y: ben kendi halimde yasiyorum, sizin gibi basarili olamadik malesef

bir an masada sessizlik

x: abi bu senin sirketten bahsediyor

u, z'yi durter ve masadan bir bahaneyle kaldirir. y, gungormus ve anlayisli biridir, bahsi gecen sahsin, kariyerini zedelemez.