bugün

abinin* kutsal görevidir. final haftası falan da dinlemez bu yükümlülük. ancak günde on kere bakkala gönderilme ve yirmi kere su getirme suretiyle kardeş borcunu ödeyebilir.
nasıl bi yüktür anlamadım ben bunu arkadaş.

ödevini yaparsın, sınavlarına çalıştırırsın, utanmasa yemeğini de yedirtecek.
daha fenası sınavlarından düşük aldığında sana yüklemesi.
kardeş dövmek nasıl bi duygu, yaşamak istiyor insan bunu o anda.

lise bir öğrencisi kız kardeşimle dün akşam aramızda geçen bir muhabbet:

- abla ingilizceden 45 aldım.
- ne? manyak mısın sen yavrum, niye çalışmadın?
- ya ben sana demiştim, hadi çalışalım demiştim ama sen çalıştırmadın ben de böyle aldım.
- kız çalıştırdım ya kaç saat daha ne yapacaktım?
- some, any bu konuları atladın sen. hoca da hep bunlardan sordu 20 puanım oradan gitti zaten. ben de düşük aldım.
- 65 üzerinden mi değerlendiriliyor sizin sınavlar?
- yeaea üstüme gelme. sen çalıştırmadın işte.
ey evin en büyük abisi ne kadar mal salak vb özellikleri taşısanda ne kadar işin dersin sıkıntın sevgilin mesajların vb bokların olsada sen o evin küçüğünün dersini yapmakta yükümlüsün. kızman bağırman darılman iş görmez unutma sen bu işte bir kölesin.
askerlik gibi bir şeydir bu. vakti gelince herkes yapacak.
istanbul'a gelmişim, amınakodumun şehriyle aramızda sekiz yüz küsur kilometre var, utanmadan arıyor ve abi yarın matematik... diye başlayan bir cümle kurabiliyor hamfendi. ben bu sırada iki elimde de bin tane paket, sırtımda çanta otobüste kapıya doğru ulaşmaya çalışıyorum, haliyle ağzımdan sıçtırtma şimdi babanın şarap çanağına gibisinden bi laf etmişim. sonra bu kardeş olacak hilkat garibesi insanı en sahte ağlama taklidiyle anne cadısını arıyor, neymiş abisi ona yardım etmiyormuş da yarın sınavı varmış da ödevi varmış da...

ne mi oldu sonra? ben kaç gün yalvarsam bana katiyyen yüklemeyen anne kişisi gitti bi güzel en yükseğinden kontör yükletti, o parayla arama hakkı alındı, kardeş bana zorla arattırıldı ve o gece dexter izlenmek yerine ortaokul matematiğinin eşsiz dünyasına dalındı telefondan. tabi kulak kardeşte göz dexter'da olduğu için ve kardeş iflah olmaz bir domuz olduğu için ertesi günkü sınavdan çaktı, sonra kabahat de abi kişisine kaldı.

kardeşlere soykırım uygulama hakkı istiyoruz!
bir özel ders hocası olarak büyük kardeş karakterini hayatına uyarlamış kişinin yaşadığı sorunsaldır. eğitiminizin niteliği ya da süresinin hiçbir önemi yoktur, atom mühendisi olsanız dahi kardeşinizin resim ödevini, konservatuarda okusanız bile erkek kardeşinizin diferansiyel denklem ödevini yapmanız beklenir. aksi taktirden ben seni bu günler için yetiştirmedim mi serzenişine maruz kalırsınız.

(bkz: ailenin ilk çocuğu olmak)
(bkz: deneme sürümü)