bugün

yağının lekelere iyi geldiği ve cildi pürüssüzleştirdiği iddaa edilen çiçek. *
gerçekten çok yararlı olduğuna inandığım şifalı bir bitkidir. *
Kurutulup bir tutamı bir litre zeytin yağında 45 gün bekletilerek antiseptik olarak kullanılabilecek çiçektir.
şu aralar her yerde gözüme ilişen sarı yapraklı şifalı çiçektir. Yapraklarını alıp zeytinyağında bir ay bekletin sonra yüzeye çıkan yaprakları temizleyip zeytinyağını içerseniz midede ekşime ve ülsere ilaçtan daha faydalıdır. Yüzünüzü yıkadıktan sonra yüzünüze pamukla sürüp bir saat bekleyip sabunla yıkayın, yüzünüz çocuk poposu gibi yumuşacık olur. kadınlar göğüs uçlarındaki yaralara, ayrıca yanık ve kabuklanmış yaralara birebirdir.
Paroksetinin etken maddesi.
favori bitkilerim arasında. ben sakinleştirici etkisinden dolayı çay olarak tüketmeyi tercih ediyorum.
görsel
Bir tutam kurumamış kantaron çiçeğinin zeytin yağında bir hafta beklemesi ile elde edilen karışım eklem Ağrılarına iyi gelir.
Ayrıca kansızlık rahatsızlığı olan hastaların ayak usumesini tedavi etmek amacıyla ayak altına yağını sürebilir.

Bunun dışında yara ve yanik tedavisinde izlerin kaybolup, gitmesinde çok başarılıdır.

Not: yara ya da yanığın 1 aylık olmaması gerekir aksi takdirde %100 bir başarı sağlanamaz. Hatta geçen hee süre aleyhinize olur.

Kırmızısı sindirim satışı cilt güzelliği için diyorlar her biri aynı faydayı sağlaya da bilir.
Umut bağlanmaması gereken abuk sabukluklar sınıfına dahildir.

Tüm diğer şifa unsuru olduğuna inanılan otlar gibi.

Çok iyi bir şeymiş gibi bir de birden çok otu harman edip insanlara içiriyorlar aman aman diyeyim.

Karaciğer, pankreas bazi durumlarda safra kesesi problemleri yaratır başınıza dert acabilirsiniz.

Güvenmeyiniz, inanmayınız, bel bağlamayınız.
hücre yenilenmesine yardım eder, yara ve bereleri kısa zamanda geçirir. ancak çiçekten elde edilen yağ mutlaka ışık geçirmeyen kahverengi minik şişeciklerde saklanmalıdır.
Sarı kantaron, Kılıç otu, Mayasıl otu ve Koyunkıran olarak da bilinir, sarı kantarongiller familyasına dahil bir bitki türü. Esas olarak dünyanın birçok yerinde bulunan bir bitkidir. (Vikipedi)

Bilimsel adı: Hypericum perforatum
Üst sınıf: Hypericum

Sarı kantaron çayının faydaları nelerdir?

Birçok rahatsızlığa iyi gelen ve özellikle depresyon tedavisinde kullanılan sarı kantaron çayının faydaları şöyledir:

Antidepresan özelliği vardır
Depresyon için fayda sağlar. Sinirlilik, depresyon ve ruh halindeki çöküntüler için kullanılabilir. Araştırmalara göre, sarı kantaron çayının birçok antidepresan ilaç gibi depresyon tedavisinde etkili olduğu belirtilmiştir. Sakin olmaya yardım eder. Olaylara olumsuz tarafları yerine olumlu şekilde bakmayı sağlar.

Cilt bakımı sağlar

Ciltteki yanıklar ve yaralar için iyileşme sürecini hızlandırır.

idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir

idrar yolu iltihabında karın ağrısı ve iştahsızlık görülebilir. Bu dönemdeki karın ağrısına fayda sağlar, iştah açar.

Hormonal dengeyi sağlar

Vücuttaki hormonları dengeleyici, düzenleyici etkiye sahiptir. Hipotiroidizm en yaygın tiroid rahatsızlıklarından biridir. Kantaron çayı sayesinde hormon seviyelerinin dengelendiği gözlenmiştir.

Adet ağrılarını azaltır

Bazı kadınların adet dönemleri oldukça ağrılı geçer. Regl döneminde karın ağrısı, bel ağrısı gibi ağrılar oldukça yoğun bir şekilde gözlemlenebilir. Adet dönemindeki karın ağrısı gibi ağrılara iyi gelmesi sarı kantaron çayının faydaları arasındadır.

Yatıştırıcı ve ağrıları azaltıcı etkisi vardır

içeriğindeki antioksidan ve anti inflamatuar maddeler sayesinde eklem rahatsızlıkları, kas ağrıları, gut gibi rahatsızlıkların ağrılarına da iyi gelir.

Mide ve midenin asiditesi için faydalıdır

Ülser ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarının kolay iyileşmesini sağlar.

Gerginliğe iyi gelir, yatıştırır.

Anti kanser özelliği vardır.

iştah açıcı özelliği vardır.

Sinirleri yatıştırır, sakinleştirir.

Egzama gibi cilt rahatsızlıkları için fayda sağlaması da sarı kantaron çayının faydaları arasındadır.

Grip ve nezle gibi hastalıklara karşı yararlıdır.

Baş ağrısına iyi gelir.

Menopoz sürecinde sakinleştirici ve psikolojik etkilerini iyileştirici etki yapar.

Ateş düşürücüdür.

Uykusuzluğa iyi gelir.

Kronik yorgunluğa iyi gelir.

Kolay bir şekilde balgam çıkarmaya yardım eder. Balgam söktürücüdür.

SARI KANTARON ÇAYI ZARARLARI NELERDiR?

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır emzirme döneminde anne sütü ile bebeğe geçebileceği yönünde görüşler vardır. Bu şekilde bebeklerde huzursuzluk ve uyku hali görülebilir.

Tansiyon ilaçları, antidepresanlar, kan inceltici ilaçlar ve astım ilaçları kullanan kişilerin bu çayı tüketmemesi önerilir.

Anestezi yapılarak bir ameliyat olacak kişiler En az 15 gün önceden sarı kantaron çayını kullanmayı bırakmalıdır.

Aşırı tüketimi halinde mide bulantısı ağız kuruluğu, baş dönmesi ve yorgunluk görülebilir.

Şizofren ve alzheimer rahatsızlığı bulunan kişilerin kullanmaması önerilir.

SARI KANTARON ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

iki bardak içme suyunu kaynatın. Kaynatılan suya 2-3 çay kaşığı kurutulmuş sarı kantaron ekleyin. 10 dakika demlenmesi için bekleyerek süzün. Ilık şekilde sarı kantaron çayını tüketebilirsiniz. Demlenmesi için fazla beklerseniz çayın tadı acı olabilir. Bal veya limon ekleyerek de içebilirsiniz.

https://m.sabah.com.tr/fo...ayinin-faydalari-nelerdir

görsel
güncel Önemli Başlıklar