bugün

http://www.haberler.com/k...ok-sozler-6914727-haberi/

--spoiler--
Kamyoncunun " Siyaset nedir?" sorusuna Kılıçdaroğlu, " Siyaset halka hizmet etmektir" cevabını verdi. Kamyoncu, "Yok, siyaset yalandır. Ama bizim bu halkımız bunu bilmiyor. Başımıza siz de gelseniz, AK Parti de gelse, hangi parti gelirse gelsin değişen bir şey olmayacak. Hiçbir şey değişmez. Biz de bu zihniyet olduğu sürece kaybetmeye mahkumuz.
--spoiler--

okumamış ama tecrübe sanatçısı bir insandan sadece kemal kılıçdaroğluna değil rte ye, devlet bahçeli ye en önemlisi de türk halkına verilmiş bir derstir. lider eksenli bir toplum olmamız dolayısıyla desteklediğimiz adam gelip bizi ayakta sikse suç bulmuyoruz. ne var ne yoksa kişilerde ve partilerde..bir kişide demiyor ki şu sistemi öyle bir yerine oturtalım ki gelende giden de en fazla hızına etki edebilsin diye kimse demiyor. avrupa nın bugün başardığı şey bu. adamların seçime katılma oranı bazen yüzde 50 ye düşüyor neden? önemsemediklerinden mi hayır adamlar biliyor ki önemli olan başa gelecek olan adam değildir sistemin kendisidir işte bu ve buna benzer bir çok gerçeğin toplumun en alt tabakasından 1000 oda ardındaki kapılara haykırışıdır. helal olsun sana keşke herkez senin gibi helal para kazansa helal olsun sana.

edit: herkes bunları biliyor da bu halk her seçimde hemde her seçimde aynı bok çukuruna neden düşüyor? siz ayar olarak görmeyebilirsiniz ama ben bu adamın ses tonundaki bıkkınlığı, güveni sarsılmış bu insanın inlercesine feryadını bir ayar olarak görürüm ama kahkaha ile biten ego ile süslenmiş bir ayar değil ta ki sizin ayar anlayışınız bununla sınırlı olduğu için yadırgayabilirsiniz ya da adamın statüsü anlamanıza izin vermemiş olabilir. bu adam ayar vermiştir ama sessiz anlamlı bir ayar ve kemal kılıçdaroğlu nun yüzündeki ifadeyi ve cevap vermeyişini de bu ayarın sonucu olarak görürüm bu arada kemal bey ile alıp veremediğim yok hepsi aynı bok malum. kusura bakılmasın arkadaş hep akp ye laf atıyoruz da ben inanmıyorum chp de mhp de bu işi beceremez inanmıyorum ha akp desen zaten sikti attı ortalığı. yani adam haklı beyler adam haklı türk milleti. ha son olarak bernard shaw amcamızın güzel bir sözü vardır; (bkz: barış istiyorsanız siyasetçileri öldürün) tam bizim millet için söylenmiştir.

edit2: aslında sorunun nerde olduğu bellidir dedik ya bu ülkede fikirler düşünceler ya da sistem değil kişiler önemseniyor diye. tabi ki bu sözün ciddiye alınması ve bir ayar olarak kabul edilmesi için elbetteki bir ünlünün söylemesi gerekirdi şöyle sevilen bir şarkıcı falan bak o zamansen ortaya çıkacak siyaset düşmanlığına.
ayar ve ya ders olarak nitelendirilebilecek bir durum değildir, hepimizin bildiği birşeyi söylemiş adam.
kemal kılıçdaroğlu na o ortam dışında o statüyle hangi zaman ve mekan da bu sözleri söyleyebilirdi ki.
harbi mallıktır. ne alaka siyaset nedir yok yalandır. amına kodumun cahili ayar vericeksen daha güzel verebilirdin orda.

not: siyasi görüşüm yok.
siyasetten anlamayanları etkileyen emekçi konuşmasıdır. kafa pek basmayınca, kamyoncu abinin yüzeysel eleştirisini manifesto olarak kabul edebilir insan, normaldir. ancak burada asıl mesele, bir kamyonunun bir siyasi liderle konuşma rahatlığıdır. anlayışını, lideri olduğu partiyi, tavrını vs zerre kadar sevmesem de, kk bir demokrasi dersi vermiştir. aynı kamyoncu abinin rte ile böyle konuştuğunu bir hayal edin. edin edin. edemediniz değil mi? daha ikinci cümlede korumalarına dövdürmüştü. veya bahçeliyi bi düşünün. daha birkaç gün önce sorduğu soru yüzünden bir gazeteciyi azarlamıştı. hem de ne azarlama.

yani kısaca, hepsi aynı ürünün laciverdi olsa da, kk, insanlık yönüyle diğerlerinden birkaç adım öndedir. bu olay da bunun göstergelerinden biridir. bir diğeri için cnntürkteki seçim öncesi tartışma programına bakılabilir.
siyaset değil politika yalandır. kelimenin kökü öyledir yani.