bugün

Cevaplanması gereken sorunlardan Bir tanesidir

Ben cok üzerime gelirlerse üzerlerine para atıp yoluma devam ediyorum.
koşarak uzaklaşıyorum.

bu kadınlarla yan yana gelmemeniz dileğiyle.
kalitesiz kadın/erkek ile asla muhattap olmam bir şey yapmam.
basıyorum eksiyi , dışarıda pek görmüyorum ama sözlükte var bir kaç tane.
insanlarda kaliteli ya da kalitesiz diye tabir kullanılması çok saçma değil mi? insanın iyi niyetlisi, kötü niyetlisi, okumuşu, okumamışı, çıkarcısı, fedekarı olur ama kalitelisi kalitesizi olmaz.
kaliteli kelimesi teknik anlamıyla bir standartın üstünde, olması gerektiğinden daha iyi ya da ideal koşulları sağlayan anlamına gelir.

insani bakış açısından bakınca zaten bir insanı etiketlemek o kişiyi etiketleyenin düşüncesidir. oysa kaliteli bir meta kaliteliyse kalitelidir. değilse değildir. insan olmanın zaten kendi doğasında olan tutarsızlıklar silsilesi onu kaliteli ya da kalitesiz olmaktan daha çok kendi tercihlerini uygulayan kişi yapar. kendisinden kaynaklı olan ya da olmayan tercihlerde bulunmuş kişiyi kaliteli ya da kalitesiz diye nitelendirmek büyük bir yanılsamadan ibarettir. hatta ırkçılığa yakın bir tavır almaktır.

bunların yanı sıra kalite kelimesini kullandığınız yerde bir şeyin en idealini belirtiyor olmalısınız. insan için kaliteli derken bunun yanında en azından hangi yönden kaliteli olduğunu belirtmeniz gerekir eğer bu tabiri kullanıyorsanız.

bir an için kaliteli kelimesini kullanalım. peki hangi yönden kaliteli? entelektüellik, öğrenim seviyesi, fiziki özellikleri, düşünce yapısı gibi bu yön belirtilmediği sürece yalın haliyle kullanılan kaliteli kelimesi güdük kalmaya mahkumdur.

yine de yazının başında belirttiğim gibi insanın kaliteli ya da kalitesizinin olmadığı düşüncesindeyim. abd presidenti trump'ın afrika'da ki aç yaşayan adamdan bir farkı olduğunu söylemek (kaliteli ya da kalitesiz) demek en başta evrensel insan haklarına aykırıdır.
kaliteli olur musun diyorum.
Kalitesiz demiyelim de; gözler lens, dudaklar dolgu, burnu estetik, jawline çeneli, göğüs silikon, kıyafet ucuz, konuşma tiki aksanı diyelim. - Nil Karaibrahimgil görseli girecek buraya.