bugün

Başörtüsünü siyasete alet eden maldan iyi durumda olduğu kesindir.
mozambik başbakanıdır. sonra deniyo ki meclise başörtüsünü sokmuş ve gevşemiş.
Bir de bunlarin "basortusunu siyasete alet adiyorlar yea" diye aglanlari vardir ki harbiden maldir.
Ulan mal sen yasak getirmesen ortada boyle bir sorun olur mu? Yasaklayarak alet eden sensin zaten.
hepimiz bu malın kim olduğunu biliyoruz.
kadınların etek boyuyla uğraşan saçının açık olmasından şikayet eden sokakta dolaşmalarından bile rahatsız olan mallara tepki olarak doğmuşlar sanırım.
edit: iki tarafı da savunmuyorum türban takan da çıplak gezen de umrumda değil beni ilgilendirmiyor. sadece ona buna laf atmak için konuşanları birileri kendi silahıyla vurduklarından rahatsız olmuşlardır. örnek bu başlıkta ötüp rahatsız olduğunu dile getirenlerin çoğu telefonu olan kız yolludur, başı açık kadın namussuzdur, şort giyen kız kaşardır tarzi başlıklar açıp savunmakta. şimdi türbana laf atanlar doğruyu yapmiyor ama empati kurmaları gerektiğini gösteriyor.
Bu gerizekalılar başörtüsünü gerici görmekle kendı egolarını tatmın etmeye calısıyorlar ve boyle mallara büyük üstadın sözünü hatırlatmak isterim. "Siz uzaya mekik gönderdiniz de başörtüsüne mı takıldı" anlayana.
Nasıl açık saçık giyinenlerle uğraşanlar varsa başörtüsüyle uğraşanlar da olacaktır.

Bunları "mal" olarak nitelemeden önce bir kuşağın, iktidarın oy kapabilmek amacıyla "türban" sorunuyla büyüdüğünü unutmamak gerek. iktidara geldikten hemen sonra bu sorunu çözeceğim diyen bir hükümet 11 yıl boyunca bu sorunu sallamada tuttu. iktidara ilk geldiği yıl yeni doğan bir bebek şimdi on bir yaşında; toplumsal sorunlara idrak etme yaşı 13 14 olsun, 25 yaşında olup türban iyi mi kötü mü çatışmalarının içinde büyümüş bir neslin bir tarafı türban kötü derken bir tarafı da iyi diyecektir. Bir taraf düşman olurken bir taraf sahip çıkacaktır.

Türban "sadece özgürlük bu yeaaa" diyecek kadar basit bir konu değil. Şeklen böyle sunuldu ama alttan alta partiler bununla oy topladı, atatürk düşmanları bununla kendini mağdur gösterdi, TBMM'de bile ne filmler, oscarlık senaryolar döndü. Ülkedeki siyasal itişmelerin, çekişmelerin, hatta hatta gidilecek yönün bir sembolü veya ant-tezi oldu.

Herkesi mal diye yaftalamak sadece dostlar beni özgürlükçü olarak alışverişte görsün hesabı basit bir yaklaşımdır.