bugün

genellemenin dibine yanlışlıkla olsa da vurursam beni de vurun dediğim güdümlü konu..

zamanı takip eden herkes - yani değişimleri ve süreçlerini- kadın ve erkeğin üzerine biçilen rollerin önce düz daha sonra tersten tekrarlandıklarını görmekteler zannımca..

şimdi efendim şöyleki 60 yıllarda hanım hanımcık, ince belli, kabarık etekli kadınlar zamanla mutasyona uğrayarak kumaş pantolonlu hatta kravat bile takan kadınlara dönüştürüldüler. paralel olarak erkek de zamanla daha feminen bir havaya büründü. metroseksüellik vb kavramlar türedi evlerden uzak yarabbim. hani kılıfı da hazırdı bakımlı olmak sadece kadın işi mi?

bu süreçte kadınlar daha bir paspal, daha bir gotik diye tabir edilen, vurdumduymaz ve gizemi kalmamış yaratıklara dönüştürülmeye çalışıldı. aynı cnc tezgahdan çıkma bedenler yaratılmaya çalışıldı. estetik kaygılar, bu piyasayı ayakta alkışlanır hale getirdi ama bu çok ayrı bir konu.. neyse demem o ki kadınlar zamanla ayakları üzerinde duran, bağımsız, özgür ruhlu bireyler olarak adımlar atmaya başladılar..ancak moda, reklam, vs piyasaları gördüler ki güçlü kadın bize göre değil... kadın dediğin erkeğe bağlı yaşamıyorsa makyaj malzemelerine ve mis kokulu temizliyicilere, yumoş kokulu yumuşatıcılara bağlı kalmalıydı...

hayır saçmalamıyorum ve sadede geliyorum. gül kokulu ütü suları, menekşe kokulu ev deodorantları hepsine özeniyorum kardeşim. bunlara deli gibi para döküyorum. tamamiyle kadın tuzağı bunlar, hatta şeytan icadı. hergün yeni bir mis kokulu birşeyler çıkıyor ve benim feminem damarlarımdaki kan fokur fokur kaynıyor. bre moda, temizlik, vb sektörler uzak durun benden...
dünya düzeni, insanların farklılıklarla gözlerinin boyanmasını ve bu şekilde tektipleştirilmesini öngörür. sermaye, bu şekilde üretim ve satış kanallarını standartlaştırarak maksimum verim elde etmeyi amaçlar.
(bkz: üretim ve tüketim kanallarının standartlaştırılması)

bu doğrultuda, nasıl her genç kızın eline barbie doll, her genç oğlanın eline transformers veriliyorsa (hâlâ kaldılar mı bilmem) her kadının eline de lancome parfüm, vakko çanta ya da victoria's secret don verilir.

en temel ayrım olan cinsiyet farklılığı tüm diğer insani özellikler gibi fazlasıyla suistimal edilmelidir. mühim olan kazançtır, gelirdir. gerisinin ise önemi yok.

liberal dünya değil mi?
(bkz: dinler-gelmeden-once-kadinin-ustun-olmasi/@bl)