bugün

mahallede kız kaçıran torpil patlatmak olan eylemdir.
Kızkaçıranla torpil başka şeylerdi aslında. Bir de füze vardır..

Eskiden bu füzelerin avuç kadar (erkek eli) olanları vardı. Biz para topladık, bundan aldık. Yetinmeyip torpil morpil b.k bulsak aldık. Sonra bunların barutlarını birleştirdik, fitillerini uc uca ekleyip, arabaların arkasına saklandık. Bülent abi vardı bizim, skim kadar da boyu vardı. Ondan sebep, bizimle oynardı.. Bunu tutuşturdu ve yemin ediyorum, o fitil ateş aldığı anda bizde bir pişmanlık doğdu..

Kijjjjüiiit diye bir ses çıktı, sonra bummmmmmm diye bir şey yükseldi fezaya…. Ama ne ses… sur’u israil üflendi de, faniler mezarlarından dirilecek, ruz-u mahşer başladı ya rab, diye düşünüyoruz. Haksız da değilmişiz, meğer o gün hakikaten biz ölümlüler için bir hesap gününe dönüşecekmiş..

Köşede bir ahşap ev vardı, sahibi çok yaşlı bir adamdı.. adam “yunan bastı” diye tüfeği aldığı gibi dışarı fırladı.. biz bunun şokunu yaşarken, hepimizin annesi-anneannesi pencereye çıktı.. baktılar ki, bir kişi, iki kişinin işi değil, herkesin pici orada… bağırıp çağırmadılar.. fransız asilzadesi gibi müzikli ses tonlarıyla bizi evlere davet ettiklerini hiç unutmuyorum. Yan komşumuz filiz teyze, aç tartılsa kantarda 125 kilo çekerdi, allah selamet versin manda yavrusu gibi bir kadındı. Oğlu da, tövbe estağfurullah zaafiyet derecesinde zayıftı.. hep düşünmüşümdür, çocuğa evde yiyecek bir şey bırakmıyorlar, diye.. murat’ın falan yanakları böyle dolgundu, tombik tombik… niye bu detayları veriyorum..

Beş dakika geçmeden, mahallede çocuk ağlamaları yükseliyordu. Murat’ın annesi oğlanın .ına koymuştur mesela, o tokatları hayal etmek bile içimi acıtıyor. Filiz teyze, oğlunun üstünde halı gibi tepinmiş olmalı, çocuk 2-3 gün sahalardan uzak kaldı..

Evde rahmetli anneannem vardı, bana kıyamazdı.. inşaat işçisine anlamını bilmeden a.. koyayım dediğimde bile kızarıp bozararak bu küfrü neden etmemem gerektiğini izah etmeye çalışıyordu. Küstü, o gün karşılıklı kahve içmeme cezası verdi. On dakika sonra dayanamayıp kurabiye murabiye, süt müt getirdi. Rahmet olsun ruhuna…

Yalnız, asfaltta küçük bir delik açmıştık.. o da şerefi olsun o kadar sopanın..
kızları kaçırıyorsa işim olmaz evet.
Onunda en kralını yaptık
Salça tenekesi mi uçurmadık parça tesirli olsun diye rakı şişesine mi koymadık ölü kol kadar farenin altına sokup mu patlatmadık komşunun tuğla duvarına musallat olup 50 tane ile 2 saat içinde indirmedi mi koca duvarı.
Fiyuuuuuuu paat. Diye duyulacak ses.
Akla çocukluğu getirir, zamanın da çok patlattık.
kızlar gerçekten korkup kaçıyor.