bugün

en az 3 köpeğin içinde bulunduğu, sayının onbeşe kadar çıkabildiği topluluk.

konunum gereği mahallede iki üç köpek sürüsü var ve ben buraya kedim ile taşınmıştım.
kedileri eve hapseden kişilerin aksine onun hürriyetine saygı gösteren biriyim, zaten -hayvanların satılmasına karşıyım- sokaktan almıştım, sokağı tanıyan bir kedi özgürlüğüne en düşkün hayvandır, alıkoymak zor ve bana göre etik değildir.

benimki günde üç dört saat gezer, dolaşır eve gelir.
sayesinde etrafta böcek, fare kalmadı evde sinek görse saatlerce kovalardı.

tabii gece saatleri dışarı çıktığında köpek sürüleri iki üç günde bir buraya uğruyor.
bu yüzden onlarla münasebetim çoktur, size biraz bilgilerimi anlatayım.

öncelikle mümkünse elinizde mesafeyi koruyabilecek her ihtimale karşı bir sopa bulunsun, sürüyü gördüğünüzde size direkt saldırmayacaklardır eğer önceden husumetiniz yoksa.
ilk önce sizi süzerler, burası önemlidir, arada havlarlar.
kesinlikle ama kesinlikle kaçmayın, eğer kaçan birini yakalarlarsa büyük sıkıntı olur, zaten kaçsanız bile onlarla o saatten sonra etkili bir iletişim kuramazsınız.

size bir kere havladığında daha güçlü bir sesle bağırın, muhtemelen iki üç köpek aynı anda karşılık verir, daha da güçlü ve uzun bir ses çıkarın (örneğin şşşş) onlar susana kadar devam ettirin.
eğer susarlarsa üstünlüğünüzü kabul etmiş olurlar, yok daha etkili havlar iseler siz de güçlü ses çıkarın, hareket edin, yere sertçe basarak onları korlutmayı hedefleyin.

sokak köpekleri bu durumda kesinlikle geri adım atar, eğer giderlerse muhtemelen uzun süre oraya uğramazlar.
ha eğer susup bekliyorlar ise arkanızı dönmeden, yavaş adımlarla geri geri çekilin ve uzaklaşın, eğer bölgeyi sahiplenmiş iseler niyeti yoksa bile saldırırlar.

ben bu sayede bölgeme köpekleri yaklaştırmıyorum, eğer köpeklere dair böyle bir çekingenlik içindeyseniz size en çok yardımcı olacak yazı budur.

ha bunları sadece sokak köpekleri üzerinde deneyin, küçüklükten saldırgan yetiştirilmiş baskın bir köpeğe karşı,(yani örneğin pitbulla gezen aptallardan bahsediyorum) bunları denerseniz size çok ağır hasar verirler, sokak köpekleri ile onlar farklıdır.

yardımcı olduysam ne mutlu.
beni kovaladı bir it sürüsü 6 yaşımdayken. annem sabahleyin bakkala göndermişti ekmek almam için. kucağımda ekmekle dönerken kovaladılar. zor attım kendimi eve. hatta ayaklarımda terlik vardı ve teki ayağımdan çıktı koşarken. o kadar korkmuştum ki küçük yüreğim ağzıma gelmişti. hala da korkarım köpekten. bu korkum nedeniyle nişanlım beni terk etti. bir gün sokakta gidiyoruz karşıdan bir köpek bize doğru geliyor..ben korktum ve nişanlımın arkasına saklandım. o da böyle bir ürkek istemediğini söyleyerek nişan attı.
Babamın evinin orada 5 taneden oluşan sürü. Ne birini ısırdıklarına şahit oldum ne de birine saldırdıklarına, bırak hırlamayı. Uzun süre görmüyorum, ilk görüşlerinde kuyruk sallayıp bana koşuyorlar. Çoğu insandan unutulmayı ve ihaneti görürken bu köpekler onlardan daha vefalı davranıyor.