(bkz: iş hayatındaki dangalaklar)
(bkz: iş gününü iş yapmadan geçirme yolları/#5231848)
(bkz: buna hayat diyenin)
selçuk erdem tarafından harika özetlenmiş hayattır;

http://www.komikim.com/.....elcuk_erdem/is_hayati.jpg
yaşanmaması gereken hayattır.

mümkünse hep öğrenci kalın.
bir işi bile olmayanlar için özenilen hayattır.
eğitim sistemimizin karmaşası ve binbir güzide sınavla dolu parkurlarını aştıktan sonra nihayet adım attığınızda bir halt becerdiğinizi sandığınız, birkaç ay sonra ise sadece yaşamınızı idame ettirebilmek adına katlanmaya başladığınız, her nedense bir takım haksızlıkların etrafınızda inatla dolandığı ve en yakın arkadaşınızın bile kuyunuzu kazabileceği paranoyasına istemeden de olsa kendinizi kaptırdığınız hayat.
sıkıcıdır.
yağcılık, yalakalık, dilin aslında başka alanlarda da kullanıldığını bilmeyenlerin bayağı bir zorlandığı; çetrefilli, engebeli bir hayattır.
tanışılan orospu çocuğu sayısındaki geometrik artışın dikkat çektiği bir hayattır.
şu anki öğrenci hayatından iyi olan hayat.
iş hayatı, dünyayı şu anda döndüren kuralların bozulmaması için kurulmuş bir sistemdir, elzem gibi görünse de aslında bir seçimdir. para lazımdır yaşamak için ama bu herkesin 9dan 5e bir ofiste çalışmasını, kendisini başkalarının işlerini yapmasına zorlamasını gerektirmez.
ama hayat zor, öğrenileni değiştirmek daha da zor.
hem çok salak hem çok hem gereksiz konuşan fotosentez artıklarına katlanmaktır.
hele bir de özel sektördeysen ayvayı yemişsindir.

beşeri ilişkilerini sıcak tutman gereken sektördür çünkü bu sektör. sıcak derken; karşı cins yöneticilerinin masasına mı oturursun ya da kucağına mı veya iş çıkışı bir yerlerde birşeyler içmeye mi gidersin, orası bilinmez.

ama bilinen bir gerçek var ki bunları yapmıyorsan bir bok olamayacaksın demektir.
hayat bir oyun sahnesi ise iş hayatı bildiğin sirktir. ömürlük bir maymunluk, kafana kafana vuran kocaman bir siktir.
gerçekte yapmak istediğiniz şeyleri yapmanıza engel olan hayattır. babadan burslu değilseniz para kazanmak için çalışmanız gerekir. mesai saatleri de günün en güzel saatlerini öyle bir ele geçirmiştir ki, size sadece akşam birkaç saat boş zaman bırakmıştır. onun da çoğunu uyuyarak geçirirsiniz zaten. ha çalışmayınca ne oluyor, bir noktadan sonra o da sıkıcı. en güzeli "az çalışmak az kazanmak" felsefesi. hayattan keyif almak istiyorsanız "az iş çok eğlence" şeklinde hayatınızı organize etmeye çalışın. ben bunu bilir bunu söylerim.
köpek balığı gibi etrafınızda açığınızı arayan insanlarla dolu okyanus. bir kere içine üştünüz mü ölmeden çıkamazsınız.
ne seninle ne sensiz.
sadece para kazanmak için gittiğiniz bir işse işkencedir.

ama işinizi seviyorsanız neşe kaynağıdır. *
direk patron olarak başlıycaksanız cin olmadan adam çarpmanın en güzel örneği olabilirsiniz.
*
bugün öğrencilikten içine dahil olduğum hayat.
üniversite bittiğinden sonra başlayacağım bir hayat olduğunu düşündüğüm hayattı. taa ki üniversiteye başladığımda anladım ki 20 yaşından sonra hep içindesin bu hayatın az ya da çok.
(bkz: kariyer)
bok gibi hayat.
baştan aşağı yalandır.