bugün

ona bir akrabanın rahatsızlandığını ve anne-babanı oraya götürmen gerektiğini söyle, hastalığa da sen uydur bi şeyler *
muhtemelen sağlıkla ilgili bir yalan olabilir. mesela dedem öldü, o öldü, bu öldü veya çok pis böbreğim ağrıyor, burada da doktoru yokmuş, muhtemelen ameliyata alacaklarmış, dayanamıyorum artık veya çok pis böbreğim ağrıyor, x şehirde bir su varmış, böbrek taşını düşürüyormuş, gidip almam o sudan içmem lazım, offff ölüyorum dayanamıyacam herhalde...

gibi yalanlar her zaman işe yarayacaktır bu durumda. sağlık dışında bahane üretmeyin yemezler.

arkadaşımıza yardımcı olsun tecrübesi olanlar. zor durumdur, bilirim.
aslında yalana gerek olmadığıdır. Çünkü eğer patronunuz sizden memnun değilse o görüşmeye gideceğinize çok sevinecektir. tazminattan da kurtulacaktır.
kesinlikle hastalıkla ya da ölümle ilgili olmaması gereken yalandır. çünkü yalanınız birgün gerçek olursa pişmanlık sizi bitirebilir. bir açıklama yapma zorunluluğu olmadığını düşünerek, ailevi bir sebepten dolayı şehir dışına çıkmam gerekiyor demek yeterlidir.
cenazedir, yanlız dikkat edin merhum sizi patronun yanında cepten falan aramasın.
bide cenaze hasta yalanlarına artık hiçbir patron inanmıyor. çok klişe yalanlar bunlar. yurt dışından hocam geldi falan diyebilirsin. hem saygın insanlarla görüştüğünü düşünüp sana izin verir seve seve.
işinizde profesyonelseniz;
-patron kariyerim açısından önemli bir iş görüşmesine gitmek içn izin isteyecektim. sonuçta bizler profesyoneliz. gerektiğinde radikal kararlar almayı bilmeliyiz. (sonuçta bir saygıyı hak ediyorsunuz. yaptığınız gayet tabi hakkınız. sizi anlayışla karşılayacaktır.)
+ kusura bakma ama içimdeki amatör ruha engel olamıyorum...
-patron kanamalı bir hasta için kan vermeye gidiyorum.
entry leri okuyunca yalan konusunda çok yetenekli olduğumuzu gösteren başlık.

dikkat patronlarınız da okuyor bunu.
(bkz: ölmemiş akraba bırakmadım sen neden bahsediyordun) *
patronunuzun karakterine, kaç saat izin alacağınıza göre değişir.

patronunuz ne kadar sert ve külyutmaz ise ve siz ne kadar fazla süreliğine izin istiyorsanız o kadar akılcı olmalıdır. detayları düşünürseniz, pabucunu ters giydirirsiniz.

valla patronuna iş görüşmesine gideceğini söylediği için mülakata gelemeyen bir sürü aday,
adayın bu davranışı karşısında 'iyi ki görüşmeye gelememiş, böyle enayi adamla ne işimiz var' diyen ik çalışanları/müdürleri gördüm.

o yüzden; her iki tarafa da selam ederim.
Şimdi eminim gayet inandırıcı yalanlarla dolar bu başlık bugün. Ben ise çok farklı bir açıdan bakiyorum olaya. Öff aman deyip bu ne diyor be diyen de olacaktır da, yalanla görüşmesine gidilen bir işten hayır beklenilir mi bilmiyorum açıkçası. Ise alinsan, çalışsan bile acaba kazandığın paranın bereketi olur mu? Tabiki bu benim şahsi görüşüm. Olacağı varsa, sen o işe zaten başlarsın, bakarsın yalana hiç başvurmadan oluvermiş işin.
bu alanda kendimi geliştirmek amacıyla ücret karşılığında bir seminere katılacağım sevgili patronum. size daha iyi hizmet verebilmek maksatlıdır amacım. izin verirseniz pişman olmayacaksınız. *
en kötü ihtimalle işiniz garanti olur. yalan söylerken akıllı davranmak lazım. saçma sapan bir şey söyleyip içinden çıkılmaz hallere sokmamak gerek. riskli mi? abi risk alamıyorsan meslek hayatında yara alanlardan olursundur. saygılar dostumdur.

(bkz: yalan iyi bir şey değil ama arada söyleriz hepimiz) *

edit: maksatlıdır amacım nedir lan? bu nasıl bir anlatım bozukluğu.