bugün

iş beğenmeyenlerin olduğu ülkede söylenen bahanedir.
Bu ülkede her an değişen eğitim sistemi varken kimse kestiremez atanıp atamayacağını. Benim okula başladığım yıl 68 olan atama şuan 88. Ayrıca herkes yetiştiği alanda çalışmak ister/ çalışmalıdır. Ayıp, suç, günah devletindir.
çoğuları için yalan değildir. asıl yalan olan, akepenin kendine Müslüman zihniyetidir. her nasıl öğrettilerse bunlara güzel dinimizi, kendi kafalarından olmayanları yok sayabilecek kadar alçalabiliyolar. Yahudi mevtanın önünde saygıyla ayağa kalkan bir peygamberin ümmetindensiniz. tabi idrak edebileninize.
ülkenin büyük yalanlarındandır. ama bazı insanlar görüyorum adana'da. işsizliğin başkenti, ihanetin başkentinde...

daha geçen gördüm. yeni valiliğin önünde "yeter amına koyim yeter ya çok sıkıldım ya" diye bağıra bağıra söylene söylene yolun ortasında dolanıyordu. kim bilir ne derdi vardı.

bi 7-8 yıl evel de bizim mahallede bi adam yarı ağlayarak "dilenci değilim ben nolur bana bi iş verin ev temizlerim yük taşırım her şeyi yaparım nolur" diye bağırarak iş arıyordu.

hani evet, arayan bir şekilde iş bulur. ama pekala şansı yaver gitmeyenleri de devlet s*klemiyor gibi. büyük sorun.
aslında gerçekten iş arayanların gerçekten bulamadığı ve iş aramayanlarında neden çalışmıyorsun sorusuna verdiği kısa ve geçiştirici cevaptır.
Aradığın işi bulamıyorsundur.
iş olsa bulurdun iş değildir o.~
her insan doğal olarak istediği işi arar ve yapmak ister. adam hukuk bitirip taksicilik mi yapsın. taksiciliği küçük görmüyoruz ya da boşta beklesin çalışmasın da demiyoruz ama her insanın kendi işi dışında layık olduğu asgari bir iş vardır. işte bunu bulamıyor insanlar. hukuk, öğretmenlik vb. okuyup cafede garsonluk işi var yapar mısın diyorlar. adam da kabul etmeyince bu çalışmak istemiyor g.tü iş tutmaz bunun diyorlar. işte kazın ayağı ters öyle değil o işler. iş arayan o adam sadece istediği işi bulana kadar, kişiliğine uygun asgari bir iş arıyor. mesele bu. sen gidip de adama ilkokul mezununun yaptığı işi bulursan bu adam da doğal olarak yapmak istemez çünkü işveren de bu adamı istemez eğitiminden dolayı. tecrübemle sabittir, garsonluk için gittiğim yerde, adam sen üniversite mezunusun ben seni almam dedi. şaka değil gerçek bu.
Liseyi bitirdin. Üniversiteyi okudun. Ve tüm eğitimler bittiğini kabullenelim. iş bulma sitelerine üye oldun. Başvurular yaptın. Fakat olumlu bir yanıt alamadın diyelim. Örnek verelim istanbul'da yaşıyorsun. Ve ciddi anlamda kariyer yapma peşindesin. istanbul'dan taşın. Ankara'ya gidebilirsin, izmir'e, Tekirdağ'a. Fakat hesaplamalarını iyi yapman gerek. iş bulma açısından, ev bulma açısından. Maaşın vereceğin kiraya yetecek mi? Veya kariyer yapabilecek misin? Sorularını kafandan oluştur. Ve kendi kendine cevapla. Bunu denemek istemedin veya denedin başaramadın. iyi bir yabancı dil öğrenip. Derhal yurt dışına çık. Almanya, Amerika hiç fark etmez. Yine hesaplamalarını düzgün yap. Büyük işlerin peşinde koşmalısın. Doğru riskler almalısın. Ülkemizde bazı sıkıntılar var. Öğretmenliği örnek verebiliriz. Bu yüzden okuduğun meslek hangi şehirde, hangi ülkede az ise oraya başvur. Şansın ve geleceğinin güzelliği %50 artmış olacaktır.
Günde 12 saat yeme içme yol sana ait 900 lira maaş sigorta belki vs vs vs.
Bu devirde çalışıpta aç olan kimse tanımıyorum. Çalışan herkez alıyor emeğinin karşılığını. iş olmasına iş var, tembeller iş beğenmiyor. Sonrada "bon ossozom" vıdı vıdı vıdı.
2200 tl ye eleman bulamıyoruz..
8 saat yatacak yer.
Caddeye çıkınca görüyorum. is yerlerinin camlarinda eleman araniyor yazilari duruyor günlerce. işsiz sayisi da hayli fazla.peki neden eleman bulamıyor firmalar ?

Düşünün bagalım.
güncel Önemli Başlıklar