bugün

faşizmin kenti izmir? (bkz: #6612582)

önceki bkz'ın ardından uzunca bir yazıyla anlatacağım izmirin ne kadar faşist! olduğunu. diğer kentleri görmezden gelip de, tek oy alamadıkları için izmire saldıranların amaçlarının ne olduğunu.

izmir, faşizmin başkenti ilan edilmiş, paşavra yazarları tarafından. neden? çünkü 3 milyonluk kentte 15-20 çapulcu dtp konvoyunu taşladı diye. hiç kimse bu yapılanı haklı göstermez, ancak hiç kimsenin bu yapılanı tüm izmir'e mal etmeye de hakkı yoktur.

2 hafta öncenin terörist şehri

asıl komik olan ise 2 hafta önce dtp, gündoğdu meydanından başlayan bir yürüyüş düzenliyor. sözlükler yine karışıyor ve izmire "beş para etmez teröristlerin şehri." "bir kişi çıkıp da siz teröristsiniz diye bağırmadı" diyorlar. evet, 2 hafta önce terörist yanlılarının şehri ilan edilen izmir, bugün faşist ilan ediliyor. nasıl oluyor bu iş?

insanların en rahat yaşadığı yer

şimdi bakıyorum, izmir yeniden faşist ilan edilmiş. önceki paragrafta da yazdım, geçen hafta terörist yanlısı olan izmir bugün faşist ilan edilmiş. halbuki, izmir'de etnik kimliğiniz ne olursa olsun rahatça yaşayabiliyorsunuz. emin olun trabzon, istanbul, ankara gibi kentlerden daha az sorulur sizin etnik kimliğiniz. kimse umursamaz hangi millettensin diye. çünkü izmir'de türk sayısı kadar yunan göçmeni, bulgar ve yugoslav göçmeni vardır. alsancak'ın yarısında yahudiler yaşar, içlere gittikçe şehrin büyük bölümünde ermeni evlerine rastlarsın.

şimdi burda yapmak istediğim izmir insanını etnik kimliklere bölmek değil. ancak dediğim gibi, yüzyıllardır her etnik kimlikten insan birbirinin kapı komşusu olmuştur ve yüzyıllardır tek bir isyan duyulmamıştır ki "biz ermenileri istemiyoruz, yürüyün yakalım." diye bağırsınlar. (yapan şehir de bellidir: 6-7 eylül olaylarını bilen bilir. yunana karşı ayaklanan istanbul vahşileri.)

izmiri faşizmin kenti ilan etmek için, oraya bir etnik kimlik yüklemeniz gereklidir. bu şehir türkün şehridir, o yüzden azınlıkları yakıyorlar demeniz gereklidir. halbuki izmir'de baskın bir etnik kimlik yoktur. türk sayısı kadar yunan, ermeni, yahudi, kürt sayısı vardır ve yüzyıllardır tek sorun çıkmadan yaşarlar. kabullenseniz de kabullenmeseniz de.

3-5 çapulcunun yaptığını milyonlara mal etmek

izmir'in yaşadığı problem budur. ankarada, istanbulda olduğu kadar izmir'de de milliyetçiler vardır. büyük bölümü faşizme kaymıştır bunların. işte her şehirde olan bu insanlar geçtiğimiz günlerde dtp konvoyunu taşladılar.

şimdi noldu? faşist mi oldu izmir? hangi ırkın faşistliğini yapıyor? yunanın mı? ermeninin mi? türkün mü? yahudinin mi? ben anlayamadım. çünkü izmir'de belli bir etnik kimlik yoktur. söyleyemezsiniz, söylerseniz izmiri bilmiyorsunuz demektir.

3-5 çapulcunun yaptığı pislikten tüm halkı sorumlu tutmak nedir? sivasta yakılan otelden sonra tüm türkiye faşist ilan edildi mi? maraş katliamından sonra "maraş katillerin şehridir" dendi mi? ya da 30 yıldır doğudan çıkan teröristlerin ardından kaç kişi doğudaki masum insanlardan özür dilemesini bekledi?

diletmeyiz, çünkü biliyoruz ki bir insanın yaptığı diğerini bağlamaz. çürük yumurtalar her zaman çıkar.

nasıl faşist bir şehir bu?

bu nasıl faşist bir şehirdir ki, içerisindeki kiliselere hala binlerce insan gider.
herkes rahat rahat dinini söyleyebilir.
herkes milliyetini korkaksızın söyleyebilir.
yüzyıllardır bir çok etnik kimliği birarada tek bir gün bile çatışma çıkmadan barındırmıştır.
henüz 3 sene öncesine kadar "gavur izmir" diye lanse edilip, içerisindeki hıristiyan, yunan, ermeni nüfustan dem vurulmuştur.

nasıl oldu da 3 milyonluk gavur tabaka, bir anda türkçü, turancı ve faşist bir şehir olarak lanse edilmeye başlandı ve sosyalistler de buna maşa oldu?

kayseride, bizans belgeseli çekilirken kaleye hıristiyan bayrağı asıldı diye set ekibini linç etmeye kalkışan kayserili çapulcular, nasıl ki tüm kayseriyi faşist yapmıyorsa, izmir de faşist değildir. 3 milyon nüfuslu her şehir gibi içerisinde faşistini barındırır ancak faşist bir şehir değildir.

çünkü böyle kalabalık şehirler, faşistini de, sosyalistini de, dindarını da, dinsizini de, farklı milletten insanları da barındırır. şimdi çirkin ellerinizi çekin izmirin üstünden.
bir zaza kürdü olarak derim ki bir kürt olarak diyarbakır'da bile bu şehirde yaşadığınız kadar rahat ve huzur içinde yaşayamazsınız. izmir faşizan değil faşizme dieren bir şehirdir. bütün hayatımın geçtiği bu şehirde kafanıza fesatlık sokan kimse yoktur. izmirliler dostlukla düşmanını sindiren insanlardır. diğer doğu illerinde dtp'liler kıçınızda belirir ve haksızlıkla mücadele edeceğiz, ezilmeyeceğiz ayağına size türk düşmanlığı yüklemeye çalışır. izmir ise kürtlere karşı yapılmış en ufak saygısızlığı kabul etmez.

farklı dinlere mensup olan insanlarada kimse laf etmez. şehir merkezinde hala bir çok kilise faliyettedir. kısacası bu şehir faşizmden sıyrılmıştır.

diğer anadolu şehirlerine aydınlanma ve kardeşlik yolunda güzel bir örnektir.
(bkz: akp ye oy vermemek)
nedense faşist ilan edenlerin ortak kimliği aynı. nedense ben bir arap kökenli birinden, çerkez den, lazdan böyle yorumlar duymuyorum. bazı topluluklar yine eziliyoruz, kimse bizi sevmiyor, bu halk eziyet görüyor ayağı çekmeye çalışıyor. izmir, türk milletini birebir yansıtan şehirdir. bölücülere tepki verdi diye hemen bok atmayın izmir'e.

izmir artık sabredemedi, türk milleti artık sabredemiyor. yakında ortalık ciddi oranda karışacağa benziyor. günü gelir de iş son noktaya gelirse, türk milleti affetmeyecektir çoğu şeyi. tarihinden beri hep öyle olmuştur. uzun süre türk milleti sabretmiş, sonrasında gözü hiçbir şeyi görmeden silmiştir. bu gün geldiklerinde güneşimiz dedikleri bölücü apo'ları, '' devam edin çocuklar...'' değil, sazı eline alıp ''kendim ettim kendim buldum...'' u söyleyecektir. belki ahmet türk'e de darbukayı verirler...

(bkz: ne mutlu türküm diyene)
çarsında pazarında bombalı eylem yapıp 10larca izmirlinin ölümüne neden orospuçocukalrının kansız destekçilerine tepki göstermeleridir.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar