kordonda bulunan ve insanların önünde gecelemesine yarayan yerdir. allahtan çimenler vardır da vizezedeler geceyi betonun üzerinde geçirmek zorunda kalmazlar.

(bkz: ingiltere konsolosluğu)
yeni adresi Havuzbaşı Kaplıca Alanı 1, Korutürk Mahallesi, 35330 Balçova olan konsolosluk artık randevu ile çalıştığı için önünde sabahlayanlara pek rastlanmıyor.
vize cilesinin e$ anlamlisi..
randevu sistemiyle cali$irlar. asla ve asla 1 dakika bile geç gelmemeniz gerekmektedir. azari yiyorsunuz mutemadiyen.
iceri geciyorsunuz, sizden istenen onlarca evraktan yalnizca 4-5 tanesi lazim oluyor ve istemedikleri bir evrak yuzunden belgelerinize merkblatt aughtszzz falam bir $ey yaziliyor.
ertesi gün tekrar geliyorsunuz, ufak bir iki a$agilanma diyalogundan sonra size bakan kadinin " hepsini yazdim vallahi bilgisayara, umarim alirsiniz , iyi gunler " temennisiyle once umutla daha sonra ise " ulan acaba nah alirsin sen o vizeyi anlaminda mi soyledi insallah alirsin'i ?" umutsuzluguyla sizi basbasa birakir.

henuz vize elime gecmedi ancak bir sonraki entrymde vizeyi mi aldigim yoksa baska bir $ey mi aldigimi yazip, benden sonra cile cekecek muhtemel arkada$lara bir rehber e$liginde bırakacagim.

okuyun, ders alin cicim.
bir suru zahmet ve soguk surat gordukten sonra vizeyi kaptigim konsolosluk.
$unu biliniz ki ; insallah alirsin oglum diye yollanirsaniz, aliyorsunuz.
balçova'da bulunan, türk görevlilerin alman görevlilerden daha soğuk, daha somurtkan, daha kompleksli olduğu konsolosluk.
''nereye gidiyorsunuz oradan geçebileceğinizi söylemedim.''*
''hayır size soruduğum sorunun cevabı bu değil.''*
''bu fotoğrafın yeri burası değil ki.''*
cümlelerini duymanız olası.
sukunetinizi koruyup, sakin olduğunuz takdirde vize almak zor değil...
Hayatımda gördüğüm en antipatik, en dövülesi insanların yer aldığı kurum. Kurum zaten lanet ötesi.
ne telefonla ulaşabilirsiniz, ne maillerinize cevap verir. tek işi vize vermek ve verirken insanları edebildikleri kadar mağdur edebilmek. bu sadece izmir alman konsolosluğu için değil diğer, istanbul ve ankara konsoloslukları için de geçerli.
bir sorunuz varsa, hangi ilde olursanız olun konsolosluğa gitmekten başka çareniz kalmıyor sorunuzun cevabını öğrenebilmek için.
ah işte şöyle sokakta denk gelecek o tipler. sonrası malum.
tanım : dünyayı ben yarattım insanlarının topluca bir araya geldiği kurum.