bugün

insani erdemlerden biri olarak iyilik yapma eylemini hayata geçirmek üzere yapılmış davranışa tepki olarak verilen cevap.

- ödünç olarak, elinde ki laptop'u vererek laptopsuz kalma durumu!
karmanın doğasına aykırı olan tepki.
belki de yanlış düşünmekten kaynaklanan durum: iyilik yaptıktan sonra başına iyi şeyler gelmek zorunda değil. ya da hayatının kötüye gitmesi yavaşça olmak zorunda değil. bir den bire de kötü olabilir.

kötü bir olay yaşadıktan sonra başka bir kötü olay yaşanırsa o kötü olay çok kötü algılanmaz. ama iyi şeylerden sonra kötü bir olay yaşanırsa, o kötü olay çok kötü olmasa bile o derece kötü algılanabilir.

(bkz: allah hayırlısını versin)
genellikle bizlerin farkında olmadan doğru çıkardığı önermedir. genelde insanlara iyilik yapan, kalplerini kırmayan bir insan bir süre sonra etrafındaki insanlar tarafından suistimal edilir. ölçülü davranmayı bilmeyen insanoğlu karşı taraftan kötülük görmedikçe yaptığı hareketleri kontrol etmez ve iyilik yapana muhtemelen bir süre sonra kötülükle mukabele eder. yaptığım gözlemlerde bunu hep gördüm.
sonuç olarak, sevilmek ve iyilik görmek istiyorsanız insanları ezin, ciddiye almayın.
ama yok illa ki iyilik yapacam diyorsanız o zaman karşılık beklemeden, sonucuna katlanarak yapın. bu dünyada olmasada ahirette 'iyiler her zaman kazanır' önermesi doğru çıkar: iyilik yap denize at balık bilmezse halık bilir demişler. * *
(bkz: insanlık yap hayvanlık gör)
(bkz: iyilik yap denize at balık bilmezse halik bilir)
(bkz: bela geliyorum demez ki)
18 yaşında,öss zamanı kızlarının yapacağı eylem.
besle yetimi, siksin götünü cümlesinin anlamıdır.
belki insan yaptığı iyilik sonrası kötülük görünce keşke yapmasaydım der ama iyilik yapmaktan daha iyi olan tek şey, kötülüğe karşı iyilik yapmaktır. **
herkesten türlü kazık yemiş olan birinin sizin iyi niyetinizi algılayamaması, kötülüğe alışmış olduğundan hazmedememesi. insanın yaptığı iyilikle rezil olması özetle.
(bkz: iyilik yap denize at)
(bkz: acınma acınacak hale düşersin)
görsel
son 45 gunluk hayatimi anlatan aforizma.
dünyanın gerçeğidir.
kültürel kodlarımıza işlenmiş standart öngörülerimizden.
"beslenen karganın gözleri oymasıdır.
karga, doğasının gereğini yapmıştır. Kargayı besleyen kendisine bakmalıdır.
Mehmet Akif ersoy'un "Kime ok atmayı öğrettimse, bir gün bana nişan aldı." sözünde ifade ettiği gerçek.
mevlam neylerse güzel eyler sözünü anlayabilseydiniz, iyilik beklemeyi bırakırdınız.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar