bugün

günümüzde 40 yaşı erkeklerin ve bu yaş üzerindeki mesupların en sık rastlanan rahatsızlığıdır. araştırmalar erkeklerin en az %30'unun 80 yaşına gelmeden prostat büyümesine bağlı şikayetlerde bulunduğu ve bunların ilaçlar ya da ameliyatla tedavi edildiği ortaya çıkarılmış. * prostat sadece erkeklerde bulunan bir bez ve normal ağırlığı 18-20 gr kadar.
idrar torbasının arkasında bulunan bu bez yaşla beraber büyüme gösterebiliyor ve idrar torbasının çıkışını kapatabiliiyor. bu durum ise idrarın torbadan zor çıkmasına, torbada idrar kalmasına ve kişinin şikayetler yaşamasına neden oluyor.
belirtileri;

gece sık idrara çıkma, ani olarak sıkışma, idrar yapabilmek için ıkınma ihtiyacı, idrar yaparken yanma, idrar damlatma veya kaçırma ve tabii ki cinsel bozuklukluklar 'anladın sen onu' !
tedavisi;

ilaçla yapılan tedaviler sadece belli bir süre rahatlama sağladığından, genellikle prostat büyümesi ameliyatlarla tedavi ediliyor.
düzenli kontroller sayesinde küçük boyutlarda teşhis edilebileceği için açık ameliyatların sayısı son zamanlarda oldukça azalmış durumda.

tur-p ameliyatlar;

penisten girilerek prostatın küçük parçalar halinde dışarıya alınması esasına dayanan bir operasyon. sonuç mükemmel değil ama araştırmalar tabii ki devam ediyor.

greenlight lazer ;

prostatın buharlaştırılması esasına dayanan ağrısız ve çabuk iyileşme gibi önemli avantajları olan bir yöntem.
prostat dokusu lazer ışınlarıyla buharlaştırılıp kullanılan sıvıyla beraber dışarı atılıyor.
operasyon, sonrasında görülen problemler sınırlı olup kanama hemen hemen hiç olmuyor (siz yine de her söylenene inanmayın, ben ne 35 yıllık uzman doktorlar gördüm)
bu operasyon sonrasında cinsel fonksiyonların çok az olumsuz etkilendiği de söyleniyor. (kendimi tutmaya çalışsam da cinselliği sert penisle ıslak vajinanın içiçeliğine indirgeyen bu müthiş tıbbi bakışı alkışlıyorum.) tabii doktorlar da suçlu değil, senin yüksekliğini yükselmeye başladığın ve ilk yukarı adımı atma cesaretini gösterdiğin zemin belirliyor değil mi) (yoksa konudan biraz saptım mı) ( o halde ben itiraf ediyorum ben fotoğrafım çekildiğinde ruhumun çalındığına inanan kabilelerdenim)(mini etekli sayın güzel gazeteci genç bayan, bunu da lütfen röportajıma iliştirirken benim de sizden bir fotoğraf almama izin verirmisiniz *
iyi huylu taşak büyümesi...
yeterince buyudugunde okula gitmesi gerekir.
(bkz: #1216468)
+prostat sahibi oldum.
-Hm.. ne durumda?
+günden güne büyüyor, ama doktorlar iyi huylu olduğunu söylediler.
-aman hayırlısı olsun da, büyüsün varsın.
+çocuk değil lan bu!
-herşeyin iyi huylusu iyidir.
(bkz: çok taşaklı olmak)