bugün

isveç'te isveçli olmayanların da isveçliler gibi refah ve ferah içinde yaşadıklarını hayal eden, ülkesini ve insanlarını sevmeye ve anlamaya çalışıp, beğenmediği düzeni elinden geldiğince değiştirmeye çalışmayıp işin kolayına kaçanların isteğidir.
(bkz: isvec de sana bayiliyordu)

ya sev ya terket den daha da sacma bir cumle. ya sev ya ba da ba du dan bile komik geliyor kulaga.

yazarin isveci secmesi de ilginc, refah seviyesinin en yuksek oldugu yerlerden birini kendine hedef koymus, vizeyi daha kolaylikla alabilecegin baska ulkeler kesin vardir, neden onlarda sansini aramiyorsun, yoksa pek cekici gelmiyorlar mi?

senin basina silah dayayan mi var bizle yasa diye, afganistan uganda var bizden memnun degilsen. lakin baya bir multeci geliyor oralardan bak buraya, sen de geri donme bir gun sonra.

bu arada hatirlatiyim vize ile sonsuza kadar kalamazsin isvecte. vizen doldu mu, pasa pasa valizini toplatirlar adama.

ultra mega edit: birincisi fasist degilim, fasizmi ifade eden bir cumle varsa gorelim.

ikincisi yaptigin editte zaten dedigimi tekrar etmissin, ben sadece isvec demedim, refah seviyesinin en yuksek oldugu yerlerden biri dedim, bahsettigin yerler de tam uyuyor zaten bu tanima. afganistan fasist dolu da amerika da irkci ve islam karsiti o kadar cok insan var niye bunu da hesaba katmiyorsun? senin ilk kriterin fasizm degil saglam bi ulkeye kapak atmak bence.

ucuncusu ya sev ya terket cumlesinin dikkatli okursan yazimda sacma oldugunu soylemistim. bu yuzden yazilanlari adam gibi okumadan salak diyerek gercek salagin kim oldugunu ortaya koymus oluyorsun.

bence sen aklini fasistlerle bozmussun. son olarak kim sana zorla terket dedi? sadece gitmek istiyorsan seni tutan yok dedim. sen kendin demiyor musun firsat olsa giderim diye?
avrupa ülkelerinde, türkiye'den daha rahat yaşayacağını zanneden kişilerin, sarfettikleri cümle.fakat gerçekler acıdır maalesef bir türk için en güzel yer burasıdır,tabi i.melih ve tayyip gibiler olursa güzel olmaz.