bugün

dinlerin ortaya atılma sebebi zihniyetleri bölmek ve yönetmektir efenim.

cariye ve kölelik sisteminin kaldırılması gerektiğini söyleyip bu konuya el atmamasının sebebi, o dönemde yüksek köle sayısından yararlanmak, zira bu ayet ile bu kitleyi dine çekecektir. sonrasına gerek duymazlar.
bu cariyeler zaten savaş ganimetleridir. mesela arap muhammed in bir çok cariyesi vardır. islamistler bunları hiç konuşmaz. konuşanı da sevmezler ama muhammed bildiğin aşırılığı olan kadın düşkünü biriydi. resmi olarak dokuz karısı olduğu söylense da köleleriyle birlikte 66 tane kadını olduğu da söylenir.
islamda hürde 4 sınır varsa da cariyede sınır yoktur ve istediğin kadar cariye alabilirsin. bu köleleri de savaşarak alırsın. mesela bir yere girersin oradaki erkekleri öldürüsün, onların eşleri ve kızları sana helaldir.
bunlarda irade de aranmaz, mesela benim payıma düşen bir köle bana hayır seni istemiyorum deme hakkına sahip değildir.
islamın köleliği yasaklama girişimi de palavradır. en son zaten islam devletleri köleliği kaldırmıştır.
ayrıca cariye mantığı haremi de doğurmuştur ve islam devletleri bu mantıkla hareketle harem kurmuştur.

yani islamı hani biz kadını yücelettik falan diyor ya, hikaye onlar. islamda kadın parayla alınıp satılan bir maldır. ( gerçi köle erkek de öyle)
o yüzden ne muhhammed kadınlardan vazgeçmiştir ne de kurduğu ideolojde köleliği yasaklamıştır. islam halen daha içinde köle-hür, kadın- erkek ayrımını barındıran yegane gerici bir dindir. insan haklarına da aykırıdır.

mesela ışid in ezidi kadınlara tecavüz etmesi de islama uygundur, modern hukuk iradesiz birlikteliği suç kapsamına alıp tecavüz diye nitelendirse de islamda bu tecavüz veya suç değildir çünkü o bir köledir.