bugün

Tanrı beni yaratmadan önce bana var olmak istediğimi sorabilir miydi ? sorusu bu sorulardan biridir. Cevabı hayır olduğu için tanrının yaratılandan bağımsız olduğunun söylendiği tüm tanrı inançları yanlıştır. Kişinin kendisini yaratırken ona sormayan ondan tamamıyla ayrı olan bir tanrıya inanması kişinin kendi özgür iradesini baştan yok sayması demektir. bu da özgür irade temelli inançların sonu demektir
(bkz: al çürüttün çürüttün)
(bkz: Çabuk çürüdü dikkat edersen)
Allah neden iyi bir dünya yaratabilecekken acılardan bitap düşmüş bu mavi gezegenimizi akrebin kıskacında top gibi oynatmayı tercih eder?
allah madem sadece dünyada yaşam olacaktı madem o halde neden bir sürü gezegen yarattı?

hadi madem insanı yaratmasında amaç vardı o halde tanrı neden insana kadar türlerin çoğunu var etti ve insan daha oluşmadan yok etti?

yok yani insan merkezli bir tanrı böyle bir mantık neden gütsün ki?

amaç insanı yaratmaksa o halde her şey insana uygun, insan için olması lazım.
Allah(c.c) isim olarak Hz muhammet'in peygamberliğinden sonra ortaya çıkmıştır. Öncesinde arapça karşılığı ilah idi. Hal böyle iken babasını küçük yaşta kaybeden Hz muhammet'in babasının ismi nasıl olurda allahın kulu anlamına gelen Abdullah olabiliyor?
herşey kader ile takdir edilmiştir.... kısmetine razı ol ki rahat edesin...
dünyaya ait işler kırılmaya mahkum şişeler hükmündedir...
dünyevi dost ve rütbeler kabir kapısına kadardır...

ALLAH akıl fikir vermiştir....
ALLAH akıl fikir versin...

iNNA LiLLAHi VE iNNA iLEYHi RACiUN....
iki tane soruya cevap vermek istiyorum...
tüm peygamberleri Allah yaratıyor ve bazı kelimeler öğretiyor... Allahı öğretmiş olacağı da kesin bir şey...

diğer soru ise Allahtan kötülük gelmez kimseye kötülüğü yapan nefstir diye ayet var... Bir adalet rüzgarı var ne kadar kötülük yaparsan bu dünya da o kadar kötülük ile karşılaşırsın...
insanlar kötülüğü çıkartıyor ayet var Allah serserice dolaşmaya izin verir diye...

Her neyse psikolojiden çıkış yapayım...
insanlar ruh haline göre düşünür bir çoğunuzun ruh hali şüphe olduğu için... Şüphe'den mantık kuruyorsunuz sonra da bu ilerleyen zamanlarda aklınıza geliyor bu ruh haline bürünüyorsunuz...
Müminlerin kalbine güven üstüne güven indiren Allahtır...
ondan önce anne babanı sorgulaman gereken bir konudur. evet.
Sümer tabletlerinde yer alan yaratılış hikayeleri.
kuran-ı kerimde tam bu olayı çözdüm derken yine boşluğa düşersin . islamı çürütemezsiniz gençler . maalesef .