bugün

(bkz: islamı ruhani bir din gibi gösteren dindarlar)
ılımlı ya da barış yanlısı müslümanlardır, islamı pek önemsemezler; ayetlere, hadislere kulak tıkarlar.
tanımı yapılmamış bir yorum.

ruhani : tdk kopyala - yapıştır;

ruhani
sıfat (ru:ha:ni:) eskimiş Arapça r°§¥n³

1. sıfat Ruhla ilgili
"Ruhani bir cazibe Turhan'ı türbeye çekti." - A. H. Müftüoğlu

2. din b. (***) Din ve mezhep işlerini ele alan, bunlarla ilgili bulunan
"Muhterem hatun patrik meclisiyle ruhani meclisin nasihatlerini dinleyerek kızını, büyük emîre zevce olarak verdi." - F. R. Atay

3. din b. (***) Dinle ilgili, dinî bir havası olan, manevi, cismani karşıtı
"Bunu artık ne pahasına ödersem ödeyeyim, duymuş olduğum bu ruhani haz, bana kâfidir." - A. Ş. Hisar

bu tanımlara göre, islam, ruhanidir.

tabii yazarın anlatmak istediği bu değil. islam kurmacadır ekolünden gibi görünüyor.
islam, kişisel bir din değildir. islam, yahudilik ya da hristiyanlık dini gibi kişisel bir konu değildir.
din, kişisel bir konudur; ama islam böyle değildir.
islam'ı hristiyanlığa bakıp batılı dindar bakışıyla kişisel bir konu görmek hatadır.
islam, şeriat kanunları demektir. islam öncelikli olarak dünyaya hükmetmeyi amaçlayan bir yönetim biçimidir,

kişiselliği ise ikinci plandadır.
önceliği nasıl dua ettiğiniz ya da mekke'ye dönerek dua edip etmediğiniz değil, nasıl giyindiğinizdir;

arap kültürüne göre giyinirsiniz,

arapça konuşursunuz, arapça dua etmeden cennete gidemezsiniz.

kur'an'ı ingilizce okuyup hayır işleyerek cennete gitmeyi umamazsınız, kur'an'ı arapça okumak zorundasınız.

emperyalist bir sisteme dönüşür; herkes arap gibi konuşmalıdır, arap gibi düşünmelidir, dini arapça uygulamalıdır.

sadece nasıl beslendiğinizi değil; nasıl evlendiğinizi, hükümetinizle ve ordunuzla nasıl geçindiğinizi, gençlere ve kadınlara bakış açınızı belirleyen bir kanunlar sistemidir.

hayatınızdaki bütün konular islam haline gelir. her şey islam'dır.

islam'da dinsiz, laik ve dini güçler arasındaki ayrım sadece imkansız değil; aynı zamanda dine aykırıdır.(kafirlik )

allah'ı tam anlamıyla memnun edecek tek sistem, ülkedeki tüm insani aktivitelerin ve devletin tüm siyasi ve yasal yetkilerinin halifenin emrine verilmesidir. (bkz: rte)
takiyyeci, islam'ı dünyaya egemen kılmak için demokrasi ve kavramlar altına gizlenen her müslümanın farkındayız.
abd, terörist müslüman bir örgütle çatışıp askerlerini kaybedince abdli patronlarına çok üzüldüm, sizin tarafınızdayım deyip eve gidince allahu ekber, yaşasın islam! diye gizlediği amaç ve duygularını ön plana çıkaran her bir arap, türkün farkındayız.

aynı sistemin içinden biz koptuk, kopamayanlar inanmaya devam ediyor çok büyük felaket senaryolarına.
ruhani bir dindir tabi, melek, cin, allah, şeytan, dediğimiz şeyler maddesel değil ki, ruhanidir. yani metafizik.
islam Dini nedir?
islâm dîni, Allah'ın, son peygamberi Hz. Muhammed (asm) vasıtasıyla bütün insanlara gönderdiği en son ve en mükemmel dindir. islâm'ın gelmesiyle, diğer dinlerin hükmü sona ermiştir. islâm dînini kabul eden kimseye Müslüman denir. islâm'ın en son ve Allah katında yegâne mûteber din olduğu, Kur'an-ı Kerim'de şu şekilde belirtilir:
"Bugün sizin dîninizi sizin için kemâle erdirdim. Sizin üzerinizdeki nîmetimi (lütuflarımı) tamamladım ve size din olarak islâm'ı seçtim (yalnız islâm'dan razı ve ondan hoşnûd oldum)". (el-Mâide, 3)
"Kim islâm'dan başka bir din ararsa, ondan [seçtiği dîni] kabûl edilmiyecektir ve o, âhirette hüsrâna [büyük zarara] uğrayanlardan [olacak]tır."
allah tamamen araplara ait bir tanrı, islam araplara ait tamamen, dinleri sırf babadan oğula milyonlarca geçen inanç geleneğiyle, her statüden inananı var diye ciddiye almamak gerek.
ortadoğu pislik içinde, islam'ı önemseyip ciddiye alanlar yüzünden bu ülke felaket derecede bok içinde.
inanan her bireye saygı duysam da, başka bireylere inançlarına dayanarak müdahil olmadıkça; islam'ın demokrasi, laiklik, insan ve kadın hakları karşıtı yönünden ve buna göre modernizme düşman kesilenlerden bıktım artık.
islam dünyanın hiçbir yerindeki müslüman olmayan ülkede sevilmiyor, geleneksel islam neredeyse orada savaş, ayrımcılık ve katliam var. bunu yapan müslümanlardan, geleneksel islam'dan da bıktık artık tüm dünyaca.
ya şu dininizi adam akıllı reformize edin, 7.yy arap kültürüne dayalı, anti demokratik vb. yanlarını tamamen palazlayıp yok ederek yenilikçi bir din kurun, ya da artık geleneksel din anlayışına ve saldırgan yaşam tarzınıza yeni dünyada yer olmadığını anlayın.
fethullah gülen, edip yüksel ya da yaşar nuri öztürk gibi islamı reformize edip modern sistemlere adapte etmeye çalışanlara en iyi örnek. eğer bir ihtimal çok, çok çabalarsanız bi' 600 yıl içinde islam reformize olabilir. elinizdeki küçücük bir olasılık, islam'ı değiştirmek; çoğu şeyden ödün vermek zorundasınız. çağımız ile uzlaşmaktan başka hiçbir çareniz yok, hristiyan ve yahudiler bunu çoktan yaptı.
izmirli arkadaşlar anlayışlarını ülkeye yaymak için çabalamalı.
dünyada 1.7 milyar müslüman var ve hepiniz birbirinizden sorumlsunuz. dünya diğer çoğunluktaki müslümanlara bakıyor ve geleneksel islam'dan vazgeçmemiş, batı ile uzlaşamayan savaşçıl insanlar olarak görüyor sizi. özgürlükler için bir tehdit unsuru olarak.
ruhani değildir. "Hak" dindir.