bugün

Mal değil, tam tesine akıllı kişidir, paranın kokusunu alır.
(bkz: bundan çok var işte)
daha sonra cemaat buna yavaş yavaş girmeye başlar.
(bkz: yurt dışına mastera gitmek için cemaate giren mal)
günümüzde sıkça rastlanan, kişiliğinin ve değer yargılarının bedelinin, paraca karşılığını biçmiş ve bu bedeli ödeyecek her hangi bir oluşuma sokulmaya hazır her hangi bir insandır.

100 dolar birikimi olup doların artışına sevinç çığlıkları atan bir insandan, bir kez de bunu deneyelim ne var diyen bir başka insandan,iş bulmayı vaat eden bir siyasi oluşumun içinde sadece bu sebeple gönüllü olarak hizmet edenden çok fazla farkı olmayan insandır.

tüm bunlar ve benzerleri ne kadar büyük bir kalabalık oluşturduklarının ve bu kalabalığın gün gelip silahın geri tepmesi gibi kendi sonları olacağını fark etmezler..

haa, giderken bizi de götürecekler o ayrı..
fazla eleştirilmemesi gereken kişidir. zira "işverdiniz de biz mi girmedik" diye acı bir karşılık verebilir.
değerlerini bir çırpıda satabilen kişidir. malmıdır peki? bence değildir. mal değildir ama şerefsizdir kanımca kendisi.
mal mı değil mi bilmem ama bir türüne tanık olduğum insandır.

eleman kız kaçırdı, lakin babası kabul etmedi sokakta kaldılar. birkaç gün akrabasında idare ettiler. sonra hem evsizlikten hem de işten çıkarılmasından dolayı bir cemaate arkadaşı vasıtasıyla girmiş. ev de bulmuşlar iş de vermişler. lakin adama sürüyle şart koşmuşlar. sohbetlere katılacak, cübbe sarık giyecek, sakal uzatacak vs. daha sürüyle şey. bir keresinde çapa'da sokakta gördüm zor tanıdım çocuğu.
o cemaatin yönettiği kişiler tarafından işsiz bırakılmış garibandır. mal değildir.
insanların zaaflarını kullanarak onları yanına çekmeye, formunu, formatını, fıtratını değiştirmeye kalkan cemaat liderleri gibi şerefsiz ve mal değildir. ama ileride kendisi de aynı tornanın malı olursa o zaman kendisine mal demek gerekir cidden, ama ben öyle olacağını hiç sanmıyorum. hatta bu yapıları çözecek tipler bu insanlar arasından çıkacak.

bu arada cemaat dediysem sadece dinci cemaatleri değil, laikçi cemaatleri de işin içine katıyorum. burs vermek için mülâkat düzenleyip bunu ramazan'a denk getirip kendileri de oruç tuttuğu halde çocuğun oruç tutmadığından, yani "dinci" olmadığından emin olmak için ona zorla su içiren tipler de bu cemaatçi tanımının içindedir, hem de çok içinde.
mal değil aksine gündemi , günümüzde işlerin nasıl yürüdüğünü yakından takip eden yolunu bulan oynar başlıklı şerefsizdir .inşallah cemaat de ona girsindir.