bugün

inşaat üzerine iki uzmanın karşılaştırmasıdır. pratikte inşaat ustası her türlü sikertir.
her alanda alaylının dolaylı yoldan kazanacağı kıyas.
inşaat mühendisi düşünür, hesaplar, inşaat ustası uygular. karşılaştırılacak bir hadise yoktur ortada.

ne mühendis eline malayı alır ne de usta eline "kalem"i. bunun dışına çıkılırsa manzara iyi olmaz ki zaten olmamaktadır.
ikisini bir potada eritenin hali bambaşkadır.
alaylı mektepli karşılaşması.
mimar ikisini de giber.
genellikle başlarda birbirlerine diş geçirmeye çalışan ancak bu sürtüşmeden hep birinin zararlı çıktığı zıtlaşmadır. inşaat mühendisi genç ise usta yüklenir test eder. kimi zaman sindirir kimi zaman püskürtülür. iyi bir mühendis ustanın bir taraflarından ter akıtır.

(bkz: meslek hikayeleri)

(bkz: inşaat mühendisi)
sapla samanın karşılaştığı meseledir.
Teknik direktör ve futbolcu gibidir.
arada bir kere rütbe farkı vardır. benzer tek tarafları ikisinin de inşaatın içinde bulunuyor olmasıdır. inşaat mühendisinin havada karada alacağı karşılaştırma.

ama ustaya da saygım sonsuzdur. emekçi kardeşimizdir.
alakasız bir karşılaştırmadır.
önemli olan işini iyi bilmektir. neden mi, çünkü gün gelir işini bilen inşaat ustası müteahhit olup köşeyi dönerken işini bilmeyen inşaat mühendisi işsiz kalabilir.
farklı kulvarların karşılaştırmasıdır.
messi mi victor valdez mi karşılaştıması gibi bir şeydir.
ikisi de insandır be.

ikisi de adamdır. gerisi yalan.
çivi çakıp şakül atmayı bir bina tasarlamak ve hesaplamak ile bir tutan insanların merak ettiği versus.

düşünsenize usta mühendis ile bir olurmuş. hiç bir ustadan abi burada şu şekli uygulayalım derken daha önceki yerde böyle yaptıktan başka bir laf duymadım.

daha önceki yer ? mesela zemin sınıfı nedir buranın ? rüzgar yükü ? kar yükü ? binanın emniyet katsayısı ? toprak itkisi ? kat sayısı ? kolonların atalet momentleri ? kirişlerin çekme bölgeleri ?

her şeyi demir atıp kalıp bağlayıp beton dökmek mi zannediyorsunuz ? o zaman bütün binalara c20 döksün ustalar. neden dökmüyorlar ?

bana şu ana kadar bende alaylı mühendisim diyen kalıpçılardan veya demircilerden sorduğum sorulara cevap verebilecek olanı denk gelmedi ?

hepsi abimdir. sahada sürekli gırgır şamata yaparız. evet beraber çekiç tutup çiviyi betona çakmaya çalıştık ben yapamadım ama adam işinin ustası. adamın işi kalıp çakmak. bende o kalıbı çakması için gerekli binayı tasarlarım.

lan ne cahil var ülkemizde. her şeyi iki kolon üstüne konulacak döşeme zannediyorlar.

bir de şuna değinmek istiyorum. kalıpçı ileride müteahit olur diyen bir cahil var. aslanım serdar ortaç bile müteahit belirteyim. demire betona para vermek seni o işin ustası yapmaz.

siz o tarz adamlara güvenmeye devam edin. ama deprem olduğunda ağlamayın bu bina neden yıkıldı diye.

o müteahit dediğin adam 2 tane demir kaçırmak için binanın statiğini siker iken ben kavga dövüş yapıyorum da tam attırıyorum.