bugün

tam açılımı "insan hiçbir zaman birileri tarafından aldatılmaz; kendi kendini aldatır" olan goethe vecizesidir.

habire, -sanki bir marifetmiş gibi!- kandırıldığını iddia eden sucukçu muhasebecisinin durumunu izah etmektedir.

(bkz: 8 ekim 2015 yılmaz özdil in köşe yazısı/#29728821)
Bahsi geçen muhasebeci konuya dahil edilmese güzel söz, artılanacak hadise.

Ancak hayat. Verdim eksini.
kimi yandaşın, haklı bulduğunu itiraf ettiği halde, sırf ucu sucukçu muhasebecisine dokunuyor diye eksilediği bir sözdür.

işte bunlar akıllarını şuna buna ipotek etmiş kişilerdir. "o söz sucukçu muhasebecisi için şu sebeple geçerli değildir" dese anlayacağım... ama hayır.. söz konusu şahsa öyle tapıyor ki haklı bulduğu ve onun için neden geçerli olmadığını bilmediği halde sırf ucu sucukçu muhasebecisine dokunuyor diye eksiliyor!.. tam da aklını, vicdanını şuna buna ipotek ettirmişlere göre bir tutum...

senin bana verdiğin eksinin bana zararı olmaz ama bu tutumunun sana çok zararı olur (bkz: firavun halkını küçümsedi onlar da itaat ettiler)...
Firavunu deniz yuttu. Diğeri de elbet yutulacak.
Yanmak kaçınılmaz diyorum. Son denizde gelse bile.

meyve versin ya da vermesin, ağacı taşlamak?
Ve hatta göğe çıkan taşın tekrar yeri bulması?
Gökten taş yağsa onu sorumlu tutacaksınız.
Haklısınız ama.

Sözlükte yazma amacı tamamen siyasi nefret olan sığ bir insanı kale almak komik şahsım adına. Bilim adamından tut dine kadar tonla şeyi siyasi nefretine alet ediyorsun. Oysa bundan değil miydi nefretin?

Ve söz konusu olan şey onun için geçerli olduğu halde senin için de geçerli. ihanetin kendine.