bugün

Vicdandır.

Vicdanınız kadar insansınız.
insan ırkı yücedir, güçlü ve mantıklıdır. mantık yürütebilen nadir canlılardan. ama bu şekilde devam etmedi. ahmak yöneticilerin din ve benzeri ahmakça kavramları sayesinde bu da yok oluyor. artık mantık yürüten insana dek gelmek çok zor. lanet olası ahmak yöneticiler ve onlara tapan ahmak cahiller yok edilmeliler.
yardımlaşmak. bir çocuk yere düştüğünde kafayı çevirmek değildir mesela.
(bkz: kişilik)
soğuk ateşten yaratılmış olmasıdır.

oysa cinler ateşin dumanından ve şeytanlar sıcak ateşten yaratılmıştır. işte bu yüzden onlar daha heyecanlı ve hararetlidir. insansa soğuk ateşten yani topraktan yaratıldığı için bunlara göre daha soğuk kanlıdır. melekleri saymıyorum bile, onların sınıfı değişik, imkanları kısıtlı.
zekasının getirisi olan iletişim becerisi. çok bilinen bir söz vardır; insan sosyal bir hayvandır. evet insan sosyal bir hayvandır ama sosyal olan tek hayvan değildir. kurtlar, aslanlar vs bir çok hayvan insan gibi sosyal bir yaşam sürerler fakat insanlardaki kompleks sosyallik başka hiç bir canlı türünde yoktur ki biz bu sistemi inşa edebilmek adına bir çok özellik geliştirmişiz. konuştuğumuz diller, mimiklerimiz, bakışlar vs bir sürü şey bu sosyalliğin inşa edilmesi ve sürdürülmesi için evrimleşti sadece. o yüzden insanı insan yapan şey sosyalliğidir efendim. Tek başına bir insan hiçbir şeydir. Bir arada olduğumuz müddetçe güçlüyüz, bir arada olduğumuz müddetçe hayatta kalabiliriz.
Merhamettir . insanı, hayvandan ayıran en büyük etken budur . -J. J. Rousseau
Gitmesi.
(bkz: vicdan)
(bkz: sevmek)
(bkz: empati)
Yaratıcının üflediği ruh. insanı kutsal ve değerli yapan şey; onun ruhunu taşıyor olmasıdır.
ben merkezci olmamak.
empati yapabilmesi. yapamayan insan değil zaten.