bugün

hoş olmayan aktivite. genellikle bunu yapan insanlar kendilerine güven eksikliği duyduklarından karşıdakine bok atmayı ve bu yolla kendilerini iyi göstermeyi amaçlarlar.
çok kötü bir eylemdir. netekim birileri bizim arkamızdan konuşsa çok ayıplarız, böyle ağzına ağzına vurmak isteriz.

ama sözlük ortamında hiç görmediğim hadisedir mesela.

fitbolcular olsun, siyasetçiler olsun, artizler olsun, ölmüş ya da hasta yatağında olsun, hiçkimse için burada kötü söz söylendiğini duymadım. zaten söylense de arkasından konuşulmuş sayılmaz. sayılmaz di mi?
(bkz: bi an mavi ekran mı gördüm ne)

anlıycaan kötü bişe.
(bkz: dedikodu)
normal bir durumdur. kişiler sosyal olmaları gerekmeden, yalnızca toplum içerisinde yaşadıkları için, bir çok insan tanıdığından ve her tanıdığı hakkında bir takım düşünceleri olduğundan tabii ki kişiler hakkında yorum yapacaktır. bunu dedikodu boyutuna götürmeden de, o kişi hakkında konuşması gayet normaldir. kişi hakkında "yalnızca yüzüne konuşmak" gibi bir kural gelirse, bu ne doğru olur, ne de buna kimse uyar. hakkında konuşulan kişi, her konuşmada bulunulan ortama getirilecek değil ya.

-ayy konuşacağım geldi, konuşacağım geldi. ahmet'i çağırın buraya! hemen ahmet gelsin, çünkü çok pis konuşacağım geldi.

(bkz: acil konuşma izni)
kötü davranışların belki de en kötüsüdür. içini çürütür insanın.söylenecek tek şey şudur;
Duydum ki gıybetimi yapmışsın, yüzüme söylemekten kaçmışsın.Benim gibi bir aciz kuldan korkmuş,ALLAH'tan korkmamışsın.*
kötü davranışların belki de en sinsisidir. çoğu zaman arkadan konuştuğumuzu hiç fark etmeyiz ta ki bir gün kulağımıza bizim hakkımızda bir şeyler fısıldanana dek.
en büyük günahlardan biridir aslında. tek istenilen çeneyi tutmak. yani içinde saklamak. ama bunu başaramayan o kadar insan var ki ne yazık ki. birinin yüzüne söylemeyeceğin şeyleri, arkasından o yüzüne söylemediğin hakkında başka birine söylediğin şeyler ne kötü değil mi. öz güven yoksunluğu, edep yoksunluğu, dost yoksunluğu ne söylersen söyle. bence en büyük zarar ve en büyük günahlardan. uzak durmakta fayda var. o birisi yanında yokken, başka birine o birisini eleştirmek çok kolay. işte bundan sakınmak, pişman olmak bile iyidir. fitneye, fesatlığa yönelmekten başka bir işe yaramıyor birinin arkasından konuşmak. dediğim gibi istemeden en ufak bir şeyi bile konuşunca pişman olmak gerekir.
güncel Önemli Başlıklar