bugün

insanları ne yaparsak yapalım memnun etmek kolay değil. yaptığınız şey iyi bişey bile olsa muhakkak eleştiren çıkar. nedeni ise şudur: ne kadar insan varsa o kadar da düşünce vardır. işte bu hali çok güzel ifade eden bir hoca nasreddin fıkrası var. şöyle:

nasreddin hoca, kendisi eşeğine binmiş oğlu yaya beraber ilerliyorlarmış. karşıdan gelen biri bu hali görünce çok şaşırmış ve hocaya:

- hoca ayıp, parmak kadar çocuğu yürütüyorsun. kendin merkebinde rahat rahat ilerliyorsun.

bu söz üzerine nasreddin hoca oğluyla yer değiştirmiş, hoca yayan, oğlu eşeğin sırtında. derken karşıdan yine bir adam gelmiş, demişki:

- hocam olacak iş mi, koskoca delikanlı adam merkebin sırtında, senin gibi alim biri yayan ilerliyor. reva mı bu iş?

bu sefer hoca oğluyla beraber merkebe binip yol almaya devam etmişler. karşıdan yine bir adam gelmiş demişki:

- hoca utan utan! minnacık hayvana iki cüsseli adam binmiş ilerliyorsunuz. olacak iş midir bu?

bu laf üzerine hoca efendiyle oğlu merkebden inmişler yayan devam etmişler. merkeb boş arkadan geliyor. derken yine adamın biri gelmiş:

- hoca valla ben de seni akıllı adam zannederdim, eşek bomboş gidiyor sizde yayan.

bu olanlardan sonra nasreddin hoca oğluna nasihat ederek söylemiş ki:

- bak, yavrucuğum bu insanların, her halde, her durumda söyleyecek lafları mutlaka vardır. bunların hepsini, hiçbir zaman memnun edemezsin. memnun etmeye kalkarsan kendine helak eder ve boşa kürek çekersin.

sonuç: herkesi memnun etmeniz imkansızdır. boşa çaba sarfetmeyin.
çağımızın problemlerinden biri.
herkesin yaptığı her şeyi tavsip etmemek, edememek kadar doğaldır.
(bkz: tatmin etmeye inanmak)
insanları bir türlü memmun edememek aslında her ne kadar humanist bir düşünce olsa bile içinde daha doğrusu temelinde egoist düşünceler barındıran bir istektir kanımca.şimdi olayı tarihsel süreç içerisinde inceleyip taa ilk toplumlardaki yaşam tarzına bağlayıp derin bir hipotez oluşturma eğilimiyle başladım bu yazıma sonra "sokayım lan ilk toplumlara" diyerekten vazgeçtim.

fakat burada "point"(point dedi lan!) şu ki; kanımca insanları memmeun eden bireyin sevilen insan olması,ortamların aranan kişisi olmasının verdiği bi' mutluluktur bu memmun etmenin sebebi.yoksa istemediğiniz birşeyi sırf biri sizi sevsin diye yapmak bence gerçekten egoistliktir.efendim dünya da çinliler dahil 4,5 milyar insan var. bi' kişide sizi sevmeyiversin nedir bu "herkes beni sevsincilik".

neyse bence budur.hadi görüşürüz.kib.muck! (sitkomlardaki gülme efektleri var burada)