bugün

Aşırı tepki. Mesela Sevmediği bir yiyeceği yediğinde şekilden şekle giren aptal insanlara katlanamıyorum, Değişiklikten ne kadar da korkuyorlar.

Yurtdışından değişik yiyecek içecekler filan getirmiştim oraya özgü farklı tatlardı, okula da getirdim arkadaşlar görsün denesin diye, sırf tatları çok farklı diye misafir çocuğu şımarmasının dibine vurdu koca koca insanlar, sınıftan kaçanları mı ararsın yediğini çöpe tükürenleri mi, bağırıp çağıranları mı? ayrıca hepsi çok güzel ve farklı tatlardı, beğenmediysen insan gibi tepki ver yani ne o haller. "Ulan Sizi düşünende kabahat, bok yiyin!" de diyemedim, insanları bozmayı sevmiyorum.
çıkarcı olmalari.

Dünya'da menfaat için sevgi gösterisinde bulunan, insan kadar alçağı yoktur.
Bir şeyden rahatsız olup bunu karşı tarafa hiç söylemeyip, hiç belli de etmeyip kendi kendine anlamasını bekleyerek içinde biriktirip sonra birden patlamak.

Mesela bir arkadaşım kiloluydu, her hafta kendi kendine katı sözler verip tatlıyı filan kesiyordu, ertesi gün hiç o değilmiş gibi oturup bi kutu ekler filan yiyordu, bana ithafen "cheat meal yapıyorum" diyordu (sporcu diyetinin haftada bir ve tek öğün olmak üzere ekilip o öğünde kafaya ne eserse yenmesi). Ben de buna arada takılıyordum "cheat week yapıyorsun sen" filan diye. Bu da gülüyordu, bazen şaka ifadesiyle kızıyordu, sonra birden patladı. "benim hayatıma karışmayın ne istersem yaparım istediğimi yerim Vs Vs" diye terslendi, halbuki bana bir kere ciddi ciddi rahatsız oluyorum deseydi yeterdi, konusunu bir daha açmazdım.

işte çok sıkıntılı bir durum bu.
Sürekli bedenini sergilemeleri.
Erkek kız ayrımı olmadan genel olarak katlanamadığım davranış.
Her ortamda çok konuşulması, yerli yersiz espriler yapılması, ortamı yumuşatma eğlendirme sorumluluğunu alırken abartıp tek başına konuşulması. Azıcık susup çayımızı içsek ne güzel olur.
kendisine bakmadan başkasını eleştirmek.
Tevazu sahibi olmamaları.

yani kimseyi senden küçük görme, be amk çocuğu!
konuşurken emir cümleleri kurmaları...
Tek kelimeyle kibir.
Neredeyse var olmaları, edebi anlamda değil.

(bkz: Misophonia)
Aşırı ısrar ve Sahte samimiyet.
vefasızlık.
Yüksek sesle hitap.
gereksiz lafazan muhabbet.
iyi niyetli insanları salak yerine koymalarına katlanamam.
kapalı bir mekanda sohbet ederken, biseylerle ugrasırken vb durumlarda çaktırmadan yellenen insanların ben amk ya. bak aksam aksam aklima geldi yine burnumun ucu sızladı.
tam 16 gün once boyle bir durumla karsilastim herifciogluna ne yedirdilerse hala kokusunu hatirliyorum.
bir de toplu tanisma araclarında telefonun ekranina girip yazdigin mesaji okuyan tipler var. bir ortam bulsun usulca yellenir gider bunlar beklerim.
Saygısız, bencil, yalancı, ikiyüzlü, kibirli, yalaka, cahil olduğu halde bildiğinden vazgeçmeyen, elli sene önceki hayatı yaşayıp savunan ve kendini (bkz: update) yapamayan, önyargılarından sıyrılamayan insanların katlanamadığım bir dizi davranışlarıdır.