bugün

insanların, belirledikleri amaçlara ulaşmak için araç olarak kullanmaları gereken parayı, amaç haline getirmeleri durumudur. tabi bu durum mevcut sisteme karşı durmayıp sistemin bir parçası olmayı kabullenmiş olan insanlar için böyledir. parayı dolayısıyla da gücü elinde tutan seçkin sınıfa, işe yaramaz kağıt parçaları karşılığında çalışıp, tüm insanlığın ortak malı olan şeyleri ve zaten kendilerine ait olan hakları, bu güç sahibi sınıftan yine bu kağıt parçaları karşılığında satın alan insanların zamanla tek amacı para olur. bilmeden, bu egemen sınıfa hizmet etmek amacıyla yaşarlar.
hırsın insanların gözünü bürümesinden kaynaklanan ve genel olmayan durum.
Aslında insanların tek amacı mutluluktur. Mutlu eden şeyler de parayla temin edildiği için araç olan para amaç olarak gözükmektedir. Ziraa kağıt parçasını kim n'etsin?
bir zengin tespiti.
bazen para gibi maddi araçların maneviyat kapılarını bile araladığına şahit olunca "sikeyim dünyanızı" demekten başka çare bırakmayan gerçekliktir.
bunun dışında ılımlı yorum getirmeye çalışırsak: para olmadan adım dahi atamazsın, paraya ulaşabilmen için milyon tane adım gerekir, bu çelişki insana beyin .mcıklaması geçirtir. ve amacı aracı düşünmekten yoksun bir noktaya getirtebilir. yoksa tek amacı para denilen adamların bile en nihayetinde hizmet ettikleri şey kendi egoları, hırsı, koşullanması, çürük maneviyatları falan filan. direkt olarak asla amaç olamaz para. mantığa aykırı.
para hırsı iyi bır sey değildir lakın parasız da mutluluk bır yere kadardır.
değişmeyecek olan durumdur. dünyada herşeyi satın alabilmek imkansız olduğu için, insanlarda ne alırsam kardır düşüncesi bilinçaltına yerleşmiştir. para uyuşturucu gibidir. hep daha iyisini hayal eder ve o hayalin peşinden koşturur. tinerin kafasını değişmeyenlere laf yok tabi...
Dünyada para ahirette af tamamen budur.
Malesef doğru olan önerme.
Paranın en sağlam dost olmasından kaynaklanır. Bu memlekette çocuğuna önlük alamadığı için kendini öldüren bir baba var. Edebiyat parçalamanın alemi yok açık konuşalım, maneviyatçı entryler giren arkadaşlara "çok sıkıştım hacı ya 50 lira borc ver " deseniz birçoğunun suratının rengi değişir. Amaç veya araç kavramı yoktur bu sadece kelime oyunudur. Denklemi de basit. Hangi amacına parasız ulaşabilirsin ? Ev almak amacındayız. Amacım spor araba almak. Amacım kariyer yapmak. Ne için bunlar.. Komik olmayın. Manevi değerleri koruyup kollamak insanın kendi elinde. Paranızın olmadığını bilen maneviyatçı birisi ile kavga edin. ilk lafı lan açlıktan nefesin kokuyor demek olur.
diğer amaçlarını gerçekleştirmek için lazım olandır, zincir halkaları misali o olmadan diğer amaçlar temellendirilemiyor.
para insan oğlunun toplayıcılktan tarıma geçmeleri sonucu oluşturdukları bir kolaylıktır fakat rezerv bankacılığı ve faiz sistemiyle bir sömürü ve kölelik aracı haline gelmiştir tüm insanlar bu sistemle bazı güçlerin kontrolünde yaşamaktadır

nasıl köle olduğumuzu

bu sistemin nasıl işlediğini

bu sistemden ve para denen sömürü aracından kurtulmanın yolunu

gösteren ve şuan medyaya yansımasada amerikada ve batıda birçok etki yaratan

zeitgeist belgeselini izleyin.

http://yakupyakut.blogspo...eist-addendum-turkce.html
acı gerçek.
daha acı olan ise bu amaç uğruna insanlıktan çıkmayı göze alanların sayısının günden güne artması.
parası olanların derdide kadınlar için dala binmek erkekler için garaja girmek diye imgeli kelimelerle açıklanabilir. parası olmayanı konuşmayalım muhtemelen sürünüyordur yada çalışıyordur.
yanlıştır. ben mücevher filan da istiyorum paranın yanında.
kapitalizme hoşgeldin. hayat boyunca başarının sırrı para, para, para.
insanlığın pazara düşmesi, kişi başına düşen gayri safi milli onurun, yüzde bir olması, borsalarını kıble yapıp, ucube hayatlar yaratmaları ve her şeyi, paranın parametreleriyle ölçmeleri. Tam bir zavallılık!
Günümüz şartlarının insanı içine ittiği durum.
hiç yoktan bir amaçlarının olduğu kanıtıdır.