bugün

biri açıklarsa sevineceğim mantık hatasıdır.

misal ben başıma gelmiş birtakım olaylardan dolayı islamdan nefret ediyorum. tamamen bir varsayım.

bu durumda müslüman olmam imkansız. ama allah isteseydi bu olaylar başıma gelmeyebilirdi.

ayrıca allah her şeyi bildiğine göre kimin cennete kimin cehenneme gideceğini biliyor. ama bunu zaten kendi değiştirebiliyor.

dünyada sınanmamızın ne anlamı var. zaten yapacaklarımız belli.

hem gene misal ben çok kötü biriyim. anne babam kötü insanlar. çevrem kötü. mantıken cehenneme gideceğim. ama allah beni doğru yolu bulacak bir insan şeklinde de yaratabilirdi.

belki islamın hiç bilinmediği bir yerde doğdum. hiç bilmeden yaşadım ve öldüm. o zaman nasıl hesap vereceğim?

son olarak yaptığım ve yapacağım her şeyi allah biliyor ve değiştirebilir. beni sınamak için değiştirmiyorsa bile ben o beni nasıl düşünecek ve kararlar alacak biri olarak yarattıysa onu yapacağım.

bence burada bir sorun var.

edit: ben burada anlamadığım bir şeyi sordum eksilemenin ne manası var?
işte bu misallerin toplamı = insan iradesi.
iradeyi bilmesinden dolayı müdehale etmesi gerektiği düşüncesiyle maktık yürüttünüz için oluyor bunlar.
Ben şarap içiyorum doğrudur
Aklı olanda beni haklı bulur
içeceğimi biliyordu Tanrı
içmesem Tanrı yanılmış olur..

ömer hayyam.

başka bir açıdan bakarsak; Şüphesiz Allah, adaleti, iyilik yapmayı, yakınlara yardım etmeyi emreder; hayâsızlığı, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt verir.

tanrı'nın, her şeyi bilip bilmediğini, olduğunu yada olmadığı kanıtlamak imkansızdır. belkide en büyük sınav budur.
yapacaklarımız belli değil, şu an ben balkona çıkıp deve parrağı diye bağırırsam bunu kendim istediğim için yapmış olucam ve bunu biliyorum. ama allah için belirsiz birşey zaten yok, zaman kavramı da yok, allah için bir gelecek te yok yani. şu an ateist olmaya karar verirsem kendim istediğim için, yani islamdan nefret ediyorsan sebebi sensin.
allah'ın bir şeyi yapabilir olması onu yapacağı anlamına gelmez. Eğer yaşam bir sınav demişse ona müdahale etmez. Herşeyi bilmesi demek onlara müdahale ediyor olduğu anlamına gelmez.
evet, allah istemedikce iman etmezsin.

ama nasıl?

dusun ki bir mufettis, teftiş edeceği fırınlara haber veriyor:

bakın, ben hijyen testine geleceğim. ona gore dikkatli olun. testi geçemeyen fırına mühür vurulacak.

işte bu uyarıdan sonra fırını pis tutan kisi, kapısına mühür vuruldu diye müfettişi suçlama hakkına sahip değildir.

işte bu misal senin kalbindir.

eğer gerçekten samimice hakkı talep eder ve ararsan, yani sadece karşı çıkmak için değil anlamak için kulak verirsen,

o mühür ağır ağır suzulecektir.

yok önlemi almayıp hala inkar ve günah içine batarsan,

neden açılmam istenmiyor diyemezsin..

Dunya da sadakatini kanitlamak icin varsin. Melekler adem aleyhiselam'a secde ettiginde, seytan nefsine uydu ve secde etmedi. O topraktan yaratildi, ben ise atesten. Ben ondan farkliyim dedi, kibirlendi.

Her canlinin fitratina yerlestirilen bir nefs vardir. Kafani kaldirip samimi olarak aleme baktiginda herseyde allah'in varligina dair kanitlar gorursun. Allah azze ve celle bu kadar kanit icinde senin ne kadar sadakatli oldugunu gormek icin seni yaratti. Melekler gibi secde mi edeceksin yoksa seytan gibi kibirlenecek misin.