bugün

Osmanlı sömürgeci olup ah almamıştir. Diğeri ise dünya üzerindeki üçüncü dünya ülkelerinin malını sömürerek o güneş batmayan imparatorluğu elde etmiştir. Tabi olaya dünyevi kar penceresinden bakan gafiller bunu büyüklük zannederler.
biri bir ülkenin vatandaşıdır. diğeri de bir türk devletidir. bir devletle bir insanın kıyaslanması mantık çerçevesinde mümkün değildir. bu sebeple saçma versustur.
osmanlı kimseyi sömürmedi ühühü ağlaklığını ortaya çıkartmış versustur.

gayri müslimlerden alınan vergileri de babam yedi zaten. *
biri sömüre sömüre dünyanın ırzını sikmiş ve sikmekte olan ecnebi topluluğu diğeri, bir dönem islamın koruyucusu olmuş, avrupa'yı titretmiş, cihan imparatorluğu. son dönemleri, ve son dönem padişahları bi sike benzemez o ayrı. allah cumhuriyetimizi korusun.
Osmanlının vergi aldığı için suçlandıgi versus. Oldu amk ülkede yaşa bi de vergi verme.

Onu da geçtim, bana Türk kökenli olmayıp da Osmanlı Devleti dağıldıktan sonra türkçe veya Osmanlıca konuşan bir tane millet göster? Yok çünkü sömürgeci devletler ilk dilini empoze eder sömürü ülkelerine. Ama Osmanlı'dan sonra kurulan 20 küsür devlet kendi kültürünü korumayı başarmıştır. Bu bile Osmanlının hoşgörü devleti olduğunu ve ingilizler gibi Kültür sömürüsü yapmadığını gösterir. Konu kilit.
ingilizler kendi dengi olan fransa gibi devletlerle falan tek başına savaşmıştır.
osmanlı devleti nin 3 düşman devletle aynı anda savaştığı zamanlar olmuştur. ardı ardına büyük devletlerle büyük savaşları yaptığı dönemler vardır. yıpranması yıkılması 2 yüzyıl kadar sürmüştür.
ingilizler en baba savaşlarını yaptıkları dünya savaşlarında hep abd ordularının desteğiyle paçayı kurtarabilmiştir. 2. dünya savaşında mantar başı alarak okyanuslarda filo gezdirme olayını tamamen abd ye devretmişlerdir. hala askeri ve siyasi olarak abd ile sıkı müttefiklerdir.
ingiliz, fransız hasretiyle yanan, durup durup osmanlı devletine falan laf eden yazarlara tavsiyem ingiliz topraklarına göç etmeleridir. tabi götünü yaladığınız ingilizler sizi kabul ederse.
ulan sanki bir tek osmanlı vergi alıyordu vatandaşlarından. Kaldı ki vergi sistemi de belli bir zamana kadar çok adaletlidir.

Sadece arap yarımadasına ve kuzey afrikaya hükmetmiş diyen eleman için, berlin'e kadar at sürüp karşısına bir ordu çıkmayınca geri dönen bir devletti osmanlı.

Ben burada durup osmanlı yeniden canlansın demiyorum. Öyle bir şey olmasını bile istemem şu anda ama sadece oturun tarihinizin doğrularını yanlışlarını bilin diyorum. Ama oturup okumak yerine salla bir şey inanan nasılsa çıkar gibi mantıkla hareket eden adamlara burada bir şey anlatmak deveye hendek atlatmaktan daha zor oluyor.

Eski dünya denilen avrupa asya ve afrika üzerinde türk'ün atının ayak basmadığı herhangi bir nokta yoktur.
Britanya imparatorluğu ingiliz halkını ve kültürünü Yüceltip işgal ettiği yerlerdeki geri kalmış halkları sömürüp kültürlerini dejenere ederken; Osmanlı bunun tersi olarak Türk milletini hep aşağılamis fethettigi yerlerdeki Türk hatta müslüman olmayan insanlara önem verip elin gavurunu devşirme diye paşa yapmış arap Fars kültürünu alip yuceltirken Türk kültürünü dejenere etmiştir.
(bkz: navarin savaşı)
(bkz: birinci dünya savaşı)
Üzerinde güneş batmayan ve dünya tarihin en büyük sömürge ülkesi ingiltere.
ki yanlış deilsem bu tosunlar sömürge Bakanlığı bile kurmuşlar di .
resmi devlet politikası buymus demek.

Osmanlı da karı , cariye vs taht savaşları sonucun da yıkılmış ve son darbeyi de ittihatcilardan yemiş rahmetli ülke.

Ingilizler alır.
ingilizlerin 1 asırdır kazandığı versustur. içeriğe fazla göz atmanın manası yok lise sona kadar tarih derslerinden osmanlıyı biliyoruz zaten.
ingiliz her türlü alır.

güneşin batmadığı imparatorluk bu amk, boru mu.
Osmanlı imparatorluğu diye bişiy mi varmış o sömürge devletlerin sıfatı Osmanlı cihan devletidir.

Ingiltere sonradan görmedir.kiyaslanamaz bile.