bugün

kaderimiz çizili değildir.

tanrının öngörüsü vardır ve tanrı olaylara sürekli-her an müdahale eder.

hür irade denilen şey salt akıl ve mantıktan, diyalektikten başka bir şey değil. bunu kullanan cezalandırılmaz, inkar eden bile bile inkar eder, maldır ve ben mal adamları sevmem diyor.

edit: başlık bana itelendi.
yazarların şunu göz önünde bulundurması gerekir:
Burada bahsedilen islam ve benzeri dinlerdeki "tanrı" mı? yoksa dinlere bağlı kalınmadan düşünülen bir "tanrı" mı?

çünkü tanrı illa ki sonsuz güç ve kudret sahibi olmak zorunda değildir. bu genelde dinlerde böyledir. bir kişi tanrının geleceği bilemeyeceğine de inanabilir.

not: ateistim.
(bkz: sözlükte tanrı aramak)

ergenliğe yeni girip düşünmeye başlayan gelip arıyor burada. bulanı görmedim daha ama.
Geneli kader hakkında sorulan sorulardır.

kader; bir inanın başına gelecek şeylerin önceden Allah tarafından bilinmesidir.

Allah insanın cuzzi iradesine hükmetmez. O irade tamamen kulun tasarrufuna verilmiştir. insan istediği şeye niyet edip, o şeyi gerçekleştirmek için harekete geçebilir. Lakin, harekete geçtikten sonra niyet ettiği fiili işlemek Allah ın nasip etmesiyle alakalıdır.
kişi niyet ettiği ve gerçekleştirmek için harekete geçtiği fiilin karşılığını alır.

örneğin; birisi kerhaneye gidip zina yapmaya niyet etsin. Bunu gerçekleştirmek için harekete geçsin, lakin birden bir başka olay bu fiili engellesin. Kişi zina yapamasa bile niyetinden dolayı aynen zina yapmış gibi ceza alır. Tabi ki zina dan vaz geçer ve yolunu değiştirir de niyetine tövbe ederse o zaman günah işlemiş olmaz.
Neye inanirsan inan s.kimde degil yarin obur gun orakta suriyede libyada yapilan igrenclikleri ve zulümleri tekrarlamak icin kapima gelirsen "ya istiklal ya ölüm" diyen atanın evladı olduğumu hatırlatıcağımı biliyormuydun?