bugün

- okul kapısından zorla gecirilirken anneeeeaaa anneeeeeeaaaaoooooo, diye feryat etmek.
- beyaz onluklu ogretmenleri gorunce hastane - doktor bagıntısı kurarak kendini pisko'ya baglamak.
- donemin kabuslarından olan sunnet olma korkusu ile her an bir sunnetcinin sınıfa dalıp elindeki baltayla butun cukleri tek tek dograyacagını dusunerek gozleri sınıf kapısından ayıramamak.
- anneye babaya icten ice kufur etmek.
- her gun kacırmadan izlenilen cizgi filmin yeni bolumunu izleyememenin verdigi dayanılmaz agırlıkla sinir kupune donmek.

(bkz: okulda ilk gun)
altına işeyen sıra arkadaşı...
önlügün altina kazak giyip l zili calip önlüğü cantaya sıkıstırıp kazak ile eve dönmek. tabi bu arda önlüğü burustugu için evde anneden bir arapa dolsu saplak ve virvir cekmek işin cabasi oluyor bu da ayri hikaye.
"hademe değil evladım o, müstahdem. müstahdem deyiceeeyyn!" diye öğretmen tarafından defalarca azarlanmak.
beslenme çantası + matara ikilisi.
kokulu arı maya silgisi.
orta okula geçene kadar basmalı kalemlerin örtmeniniz tarafından yasaklanması ve sizin faber castelin mavi boyalı kalemlerine kalmanız.
ilkokul'a yeni basladiginda altina isemek.
erkeklerle kizlarin bitmek bilmeyen guc kavgasi.
ogretmeniniz ne derse onu yapmak.
bazen sasirip ogretmeninize anne/baba demek.
ilkokul bese gelindiginde artik kizlar ve erkeklerin hormonlarinin calisip birbirleriyle etkilesmesi, kaynasmasi.
10 dakikalık tenefüste 20 dakikalık maç ayarlamaktı, vazgeçilmezimiz.. kendini modern futbolun kucağına bıraktıktan sonra sınıfın inek kızlarından selvinin bet sesiyle irkilmekti: 'len ali hoca sizi bekliyo, bi de çok kızdı size!'. akabinde topluca sınıfa kadar atılan bir depardı ve hocanın kıpkırmızı suratını karşılık beklemeden sevmekti. önce hafiften kaymış önlüğün yakasını* düzeltmesiydi ali hocanın ve peşisıra surata inen tokatlardı. bunlar vazgeçilmezlerimdi benim, evet böyleydi. ali hoca için de vazgeçilmezdi, çok sonraları itiraf etti!
transparan sucuklu tost, naylon eriten tursu suyu, cırcır ve aksam anneden isitilen azar.
altına işmek veya mıçmak. hemem hemen her öğrenci yaşamıştı sınıfımda. altına mıçan şahısla dalga geçmek pek bi güzel olurdu, paytak paytan yürüyüşünden hemen anlaşılırdı ki bi de içi çürümüştü pezemenklerin. ne biçim kokardı öle hala burnumun ucunda.
arı maya resimli kokulu silgiler, her ay dağıtılan ünite dergileri, beslenme saati.
her çarşamba dağıtılan radyasyonlu fıstıklar.
fasulye sayaclarım..kokulu silgim, sümüklü mendilim, Ali ata bak-ısık ılık süt ic (hiç bir zaman sıcak olmadı) oya ip atla fişlerim, kirli bir yaka. Ve Menü olarak hergün Simit Gazoz. bunlardan vazgecemedim. Bide bu ortaokul oluyo ama önümde oturan kızın sütyen telini acma fırlamalıklarımızı da asla es gecemem.
aşı.
leblebi tozu.
sidikli ayşe.
öğretmenim, öğretmenim canım benim, canım benim...
Tebeşir tozunu, yıllar sonra bile yüreğinde mutlulukla hissetmektir.Annenin elleriyle hazırladığı sigara böreğini arkadaslarınla paylaşmaktır. ilk okul öğretmenine aşık olmaktır, sonra yediğin ilk tokattan sonra kendine gelmektir , ya da halen gelememektir...
cin ali kitapları*
okuldan gelince önlükle çizgi film seyretmek
hatıra defterleri
simit ayran ikilisi
yerli malı haftası
students pencil case. 3 bölmeli, şak diye açılanlardan hem de.
kopya çekmemek için araya konulan çanta bir de düzgün durmaz o çanta.
tebeşir tozu içip,hasta yatmak.tahtanın önüne masa örtülerini ipe serip de tiyatro sahnesi yaratmak,arkasında soyunup,ön planda kahkahalara malzeme olmak.çöp kovasını boşaltma yarışını derste başarıyla yürütmek.rengarenk ataçlarla desteklenmiş defterin önüne ardına,sarı kafalı oğlan için kalpcikler çizmek.
sabahları derse girmeden önce okunan "andımız".
tırnak kontrolleri.
(bkz: facebook)
çöp kutusu önündeki muhabbetler...
kokulu silgiler...
beslenme saatlerinin dayanılmaz iğrençliği...
okumayı ilk önce sökenin sınıftakilere hava atması...
*
(bkz: aşık olunan kızın saçını çekip kaçmak)
(bkz: benjcev) ilkokuldan beri vazgeçemedim. bundan sonra istesemde bırakmaz. bırakma sakın!
(bkz: derin mavi) benden 6 ay buyuk. doğduğumdan beri yanımda. ilkokulda ve lisede aynı sınıfa düşmedik hiç ama okul sonrası hiç ayrılmadık. ayrılmayalım!
birde buraya bir isim daha gelecek, maça as olarak, kareyi kurmak için ama onu da yazar yapamadık:) *