bugün

ilkokul'dan mezun olmus sözlük yazarıdır. sikko bir tanım oldu lakin ilginç bir konu.

efendim öncelikle tahsil iyidir. okumak falan güzeldir. kişinin kendisini geliştirmek için en ideal alternatiftir. evet okumak kişinin kendini geliştirmesinin en bilinen yoludur. okumak derken okuldan bahsediyorum.

ama buralarda yanlış bir düşünce var. o da şu ki ''kişi ne kadar çok okula gitmişse o kadar bilgilidir yahut kültürlüdür'' bu yanlış işte. okul sadece bir alternatiftir okulun tek vasfı sana ''bilgilidir'' diye diploma vermesi ve o diplomanın ileride sana yararı olması. yoksa okula gitmen benim için pek bir şey ifade etmiyor.

şimdi bakıyorum buraya sözlüklere sanal alemlere ve gercek hayata. okuyamamış kişilere karşı takınılan tavır vurulan ''cahil'' damgası falan komik. elbette okula gitmeyen kişinin bilgisi daha az olabilir bu gercek olabilir ama asıl kriter okula gitmemek olmamalıdır.

burada bakıyorum ''liseli ergen'' diye bir çok başlık var ve baya dalga geciliyor itin götüne sokup çıkartılıyor. yani bey zadem üniversiteye giden zeus olduğu için liseli ergeni begenmiyor tabi.

sanal alemde çok arkadaşım oldu bazı arkadaşlarımın tahsil olayı ortaokul yahut lise olduğu halde verdikeri bilgilerde yaptıkları konuşmalarda hep bir ''üniversiteliyim ben'' tavrı ve yalancılığı vardı. şaşırıyordum tabi anlam veremiyordum.

ancak gercekten öyle bir durum varmış. bu sanal alemde itibar görmek istiyorsanız yazdıklarınız değil mezun olduğunuz okul önemliymiş bunu anladım.

evet ilkokul sözlük yazarlarından birisi benim. izmir zincirlikuyu hüseyin akdağ ilkokulu'nda okudum öğretmenimizin adı şahizer akış'tı.

not: 8 yıllık kesintisiz eğitim yoktu bizim zamanımızda. 5 sene okudum yani
(bkz: anlam karmaşası)
liseli yazarlar anlamına gelebileceği gibi ilkokulu bitirip liseye devam etmeyenleri de kast edebilir.
(bkz: ilkokul mezunu milletvekilleri)nin olduğu bir ülkede normal olan durumdur.

(bkz: çok çalışmam lazım çok)
Medeni cesaret gösterip de sözlükte boy gösterebiliyorsa, tebrik edilesi yazardır.
muhtemel hayat okulunu da bitirmiş yazardır. pek tecrübelidir. bir çok üniversite mezunu yazardan daha iyi yazması muhtemel olan kişidir.
Üniversite mezunu ukala sözlük yazarlarından daha görgülü yazarlardır.

Herşeyin en iyisini ben bilirim havaları yokturdur.

(bkz: alohaaa)