bugün

ilkokul mezunu olmanın omuzlarınıza yüklediği ve hayatınızın sonuna dek omuzlarınızdan atamayacağınız, bir sır gibi kalbinizin derinlerine gömdüğünüz ve o sırrın bir çatlak bulup dışarıya sızmasını engellemek için ucu eğitime dokunacak her sohbetten, diyalogtan, ortamdan kaçmanıza neden olan ve ileride doğacak çocuğunuzun da ebeveyninin ilkokul mezunu olmasından ötürü hissedeceği ezikliği/ezilmişliği düşünerek katmerlenen, kendinizi doğmamış çocuğunuza karşı suçlu hissettiren acımasız histir.

işin daha acı tarafı olumlu bir dış görünüşe ve iyi dostlara sahip olmanın bir ilkokul mezunu için dezavantaj olmasıdır ki, hiç kimse bir seyyar satıcının, çobanın, hayat kadınının, dilencinin eğitim durumuyla ilgilenmezken sizin eğitim durumunuz sık sık sorgulanır ve her defasında o acıyı tekrar yaşayıp dostlarınızın teselli eder gibi yanıtlarıyla kendinizi daha da kötü hissedersiniz.

tam güzel bir sohbetin parçasıyken o korkunç soru tekrar "bööööwww" diyerek karşınıza çıkar ve yeniden yaralar sizi;
+ aaa ne güzel, sen hangi üniversiteden mezundun ya?
- şeyy ya, ben üniversiteye gitmedim, ımmm doğrusu ben ilkokul mezunuyum, ben 5. sınıfı bitirince ekonomik durumlar...
+ hımm, ne önemi var canım ben ne üniversite mezunları gördüm dağdaki çobandan bile cahil.
- hım evet...

evet zordur ilkokul mezunu olmak, ab grubuna girememek, öss sonuçları açıklanınca bir hafta haberleri izlememek, zor.
Yıllardır yaşadığım ezikliktir. Ne zaman bi hatun ayartsam konu dönüp dolaşıp egit düzeyine geliyor amk.
Sanki hatunu kuantum fiziği bilgimle emiklerken babaanne paradoksundan alıntılar yaparak sikizliyecem amk.

Hadi Cinsel hayatı geçtim diyelim... Ee Daha bunun Arkadas cevresi var amk.
Sürekli olarak "düz çizgi çekmeyi biliyor musun lan? Shsjakakakaja" seklinde yaftalanmak ne kadar zor bilir misiniz?
Anlamiyorum, bu dünyaya anlam veremiyorum. Duygulandim amk.
arapça, ingilizce ve almanca' ya hakim abd, avrupa ve bazı afrika ülkeleri dahil sovyet rusya' yı görmüş öz dayımın yanında, benim üniversite mezunu olup hissettiğim ezikliğin yanında esamesi okunmayan ezikliktir.

ilkokul mezunu olmasına rağmen kendisini geliştirmesini ziyadesi ile bilmiş, hali vakti yerinde, ilerlemiş yaşına rağmen yaşamasını bilen bir insandır.

vallahi ben onun yanında daha çok eziliyorum, üniversite diplomam ile..
babam ilkokul mezunu fakat okuduğu birçok kitapla kendini geliştirdiğini belli ediyor. Herkes için geçerli değil bu eziklik. bazı imkanları olmadığı için de okuyamayanlar var eski devirde o kadar kolay değilmiş okumak.
kendini geliştiremeyen ilkokulu bitiren insanlar için eziklik söz konusudur.
(bkz: genellemelere karşıyım)
lise mezunu olmakta aynı duruma sokuyor insanı. dışarıdan okumaya başladım bu durumu sorun ettiğim için.