bugün

mahalle maçlarında genellikle top sahibi olan çocuğa tolerans gösterilir. ikili mücadelelerde sertlik olmaz o çocuğa karşı. penaltı atışlarında top sahibinin yeteneksiz olduğunu bile bile, canım o atsın ne olacak, kaçarsa kaçsın denilir. halbuki içten içe o topuda sana sokim, oynadığın oyunuda denir.
(bkz: üç korner bir penaltı)
kalecilerden de duyulması muhtemel repliktir.
(bkz: ivankov)
(bkz: son kaleci)
(bkz: fi)
futbol takımlarındaki atmosferin düşmesine sebep olan bir iddialaşmadır. örneğin valencia forması giydiği sırada, claudio lopez ve ariel arnaldo ortega arasında penaltıyı kimin atacağı yönünde sert tartışmalar yaşanmıştır.
(bkz: kara murat benim)
mahallede takımdaki fırsatçı, gözü pek elemanlar tarafından maç öncesi söylenen cümledir. genelde bu cümleden sonra, ikinci penaltı benim, üçüncü penaltı benim denir. diğer bir uyanık eleman, 'penaltıları kaptırdık, bari kornerleri kullanayım lan' düşüncesiyle kornerler benim diye anırır. ardından aradan biri çıkar frikikler benim der. daha sonra...

bu benim, şu senin, aldım verdim ben seni yendim gibi bu tarz replikler uzun bir süre de takım arasında devam eder. sonunda da maç başlar.
mahalle maçlarında ağabeylerden duyulan repliktir. çünkü futbolu en iyi o bilir onun için ilk penaltı onundur. aslında gereksiz bir cümledir. zira o ağabey varken hiç kimse topu alıp ben atacağım diyemez. demiş olan varsa helal olsun. tebrik ederim kendisini.