bugün

telefon çalar 4. sınıf olmama rağmen annem hala bu duruma alışamamıştır

annem: napıyorsun oğlum nasılsın
ben: anne dersteyim ben seni sonra ararım
annem: oğlum saat akşamın 10 u ne dersi bu saatte..neler karıştırıyorsun sen bakayım
ben: anne ikinci öğretimim ben unuttun galiba
annem: ben anlamam ikinci öğretim falan bu saatte ders mers olmaz

diyeeee giden ömrümden ömür yiyen sınav günleri dışında pek faydasını görmediğim gece öğretimi...
okuması gayet rahat olan* ogretim turudur. genellikle dersleriniz saat 17 civarlarında baslar, 20 civarlarında biter. geceniz gunduz, gunduzunuz gecedir artık. okul cıkısı evleri sehirde olanlar icin defterleri eve atıp dısarda 2 biseyler icip muhabbet etmenin tadı degisilmezdir. evi sehre uzak olanlar icin, eve gidip yemek yiyip ptt moduna gecmek*** le birlikte saatin gece yarısı oldugu gorulur. muhabbetler, oyalanmalar, caylar vs ile saatin 04 oldugu anlasılır, insan oldugunun farkına varılır ve yatılır. kalkıldıgında saat yine 12yi gecmistir, aylaklıklar, kahvaltı vs yle yine okul vakti gelir, bu sekilde hayat bir sirkulasyona baglanmıs sekilde yasanır. gayet rahat bir yasam seklidir. en buyuk eksisi, artık hayat duzeni diye birsey kalmamıstır.
iki kelimeyle özetlersek; "Haraç ödemektir."
Puanları normal öğretimden yalnızca birkaç puan düşüktür. Normal öğretimden sınav sorulari alinamaz zira sınavlar aynı saatte ve tarihte yapılmaktadır. Daha kolay veya zor olması söz konusu bile değildir. Hocalar asistan değildir verilen eğitimin normalden hiçbir farkı yoktur. Ve tabiki de yurt ve burs çıkıyor. Ayrıca sabah erken kalkmak zorunda olmamak paha biçilemez bir duygudur.
Bilmeden yorum yapanlar lütfen kaybolsunlar. Hayat ikinci öğretimlere güzel. Yaşasın ikinci ögretim.
17:00'deki derse uyuyakaldığınız için gidememektir. evet bu hikayedeki mal benim. *
parasi olan ve olmayana göre iyiliği değişir.
parası olan için sorun yoktur.7 seneye kadar okulu uzatabilir.
parası olmayan içinse kötüdür.çünkü her geçen sene ailesine daha fazla yük olmaktadır.

2.öğretimin harç parasını yüksek olmasının sebebi akşamları elektriğin kullanılması, kaloriferlerin yakılması ve öğretim üyelerinin fazla mesaisidir.
yaz okulunda da 2 kat harç ödersiniz ama 1. öğretimlerle derse girersiniz. bu da sizin aslında yolunacak kaz * olduğunuz anlamına gelir.
bir de hocaların bizlere gececiler demesi vardır ki bu da başka bir sorunsaldır. *
erken kalkmazlar,çoğu hoca üşendiğinden aynı soruları sorduğundan cevapları ezberleyerek girerler..
evet ailecek kıskanıyoruz!
(bkz: allahsızlar)
Kardeşlerim, yoldaşlarım buradalar mı?

sabahları istediğin saate kadar yatma izni veren öğretim sistemidir.
Uykuya doymaktır efenim. Hele ki lisede ilk ders saatiniz 4 sene boyunca 6.45 ise.
örgün öğretim öğrencilerinin pek sevmediğidir.

ilk sene:
biz sizden daha zekiyiz, şöyle çalışkanız, böyle akıllıyız..

ikinci sene:
lan bu ikinci öğretim de fena değilmiş hani..

üçüncü sene:
amk her sabah 20 dakika boş metrobüs beklemekten, 1 saat "sabah trafiği" çekmekten iflahım sikildi.. (boştan kasıt, kapı ağzındaki yarım götlük yer)

dördüncü sene:
ikinci öğretim yazmayan elimin ayarını sikeyim. adamlar 4 senedir istediği saatte uyuyor, istediği saatte uyanıyor, istediği saatte okula geliyor, sınavlardan önce bize sorulan soruları alıp, nerelere çalışmaları gerektiğini öğreniyorlar.. bizim okulumuz uzuyor onlar 4 senede bitiriyor. üstelik verilen diploma da aynı.

not: istanbul'da 100 kere üniversite tercihi yapsam, 100 kere de ikinci öğretim yazarım.
Birisinin aileme ikinci öğretim derslerinin gece 12'de başlamadığını ya da ders çıkışında part time olarak pavyonda çalışılmadığı anlatmasının gerektiği öğretim biçimidir.
eğitim sisteminin en güzel yanıdır, hatta tek güzel yanıdır.

malak gibi çekyata yayılmış, okul saatini beklemekteyim.
Kebap olan öğretim sistemi. Rahat arkadaşlar boşuna sabahın köründe kalkmazsınız hem.
hocaların öğrenciye öğrenci değil de müşteri gözüyle baktıkları aslında onların gözünde ikinci değil de birinci olan öğretm.