bugün

kimseye güvenemeyendir, haklıdır. bu devirde kime güveneceksin?
getirisinden fazla götürüsü olduğunu bilen insandır. çok acı çekmiştir belki. hayatı daha temkinli yaşamak adına daha az sevinip, daha az üzülmeyi seçmiştir belki.
Kendi kendime yeterim felsefesine sahip insandır.
Zira hayatın adiliğini öğrenmiş, kimseye güvenmeyen, hayattan çok yemiş biridir.
bir sürü arkadaşı vardır ama hiç yakın arkadaşı, dostu yoktur. bu devirde çoğu insan * böyledir. dostluk o kadar basit değil, güven ister, zaman ister...
öyle bir insan yoktur.
kimse kandırmasın kendini, tam manası ile güvenmeseniz bile en azından bitane dahi yakın arkadaşınız vardır.
yakın arkadaşı olmayan insan aslında tam bir arkadaş ortamına sahip olmayan insandır.
bahsi geçen yakınlığın üstüne çıkıp muhtemel kazıkların hepsi yendiğinde, bir daha olmasını istemeyen arkadaşlıktır. en iyi arkadaşlık:
+selam aleyküm
-aleykümselam
Benim lan bu diyecektim sözlük seni unutmuşum alınma canım.
yapamıyordur.anlatamıyordur.kimseye kendini açamıyordur.yaklaşamıyordur.içinden gelmiyordur.*
herkesin uzağında duran insandır.sosyalleşmek mi, o da ne???
bazense hiçbir insanın yakın arkadaş olarak tercih etmediği insandır. *
hiç arkadaş kazığı yemeyecek insandır aynı zamanda.
bir süre sonra benim yakın arkadaşım olur. kimle yakın arkadaş olursam tek arkadaşı ben oluyorum nerdeyse. böyle insanları çok seviyorum.
dost kadar yakın akrabası olan insandır bazen. arkadaşa ihtiyacı yoktur. ne bileyim diğer insanları sadece arkadaş olarak görüyordur. bunun sosyallikle ne alakası var anlamadım. herkes sosyal mesaj vermek için yırtınıyor.
herkese eşit yaklaşıp, kendi sahip olmadığı halde, diğerlerinin yakın arkadaşı olan insan.
yani bunların bir çeşidi böyledir.
benim en yakınım olmasında, herkesin en yakını olayım felsefesi. kıskanç ve benci kişilik.
dunyanin en buyuk kaziklari gotune sokulmustur belki de eskiden. olamaz mi? olabilir.
"tek tabanca takılmak iyidir bu hayatta" düşüncesini savunan kişidir. en iyisini de yapmaktadır. kimseye muhtaç değildir. sinemaya da tek gider, konsere de. ona göre "hayata zaten yalnız gelmedik mi, ne gerek var birilerine minnet etmeye" dir hayat.
en mutlu insandır.
en sorunsuz insandır.
en rahat insandır.
en tek insandır.
(bkz: tipta vurulan muhendis)
Daha öncesinde hepsinden zarar almış insandır, bir daha ne arkadaşı olsun ister ne de kimseye güvenir. Yalnızdır kendini koruyordur.
en fakir insandır.

(bkz: fakirlik sadece parayla ölçülmez)
yediği kazıkların bileşkesi hiç aklından çıkmayan insandır.
en yakın sandığı, dostum dediği insanlar ona yanıldığını bir şekilde mutlaka göstermişlerdir. o günden sonra bir set çekmiştir araya. yakınlığın da mutlaka ama mutlaka mesafesi olması gerektiği itinayla öğretilmiştir.

edit: imla
insanların ulaşmak için çabalamadığı yalçın kayalıklardaki ürkek bir ceylan gibidir.
gördüğü manzara başka bir canlıya yaklaşmasına müsade eder türden değildir.
hayata onun gözleri ile bakmak ve o ürkek kalba sevecenlikle sevgisini aşılamak için canını bile seve seve feda edecek nadide bir canlının hayali ile yaşar.
böyle bir canlıyı hayal etmek suç değildir.
hiçbir canlının o hayale yetişemesi ise çok korkunç bir suçtur.
insanlık olarak çok büyük suçlar işliyoruz ve işlediğimiz çoğu suçun farkında bile değiliz.
zoru başardığı kesindir, herkes beceremez sonuçta.
kuvvetle muhtemel kendisi ile yakın olan insandır.