bugün

Sonra Rabbin duman halinde ki göğe yöneldi. Böylece ona ve yere dediki isteyerek yada istemeyerek gelin, ikiside iteat ederek geldik dediler. Böylece onları iki gün içinde yedi gök olarak tamamladı ve her göğe emrini vahy etti. Biz dünya semasınıda yıldızlarla donattık ve bir koruma altına aldık. işte bu güçlü olan, bilen Allah ın taktiri dir.
Mülk süresi.

Yani galaksilerın ve yıldızların olduğu kat dünya seması olup sonu olan evrendir.
Evren O kadar büyük ve idrakten o kadar uzağız ki "sonsuz" bunu ifade için en uygun kelime sadece. Belki de sonu vardır, belki küre gibidir. Ne kadar gidersen git bitmediği hissi verecek.

Ve ama Yoksa siz hala multiverse ekolüne dahil olmak için gerekli güncellemeyi yüklemediniz mi?

Ayıp!
Sadece yaşadığımız gezegen için söylenmiş bir gerçektir. Uzayın sonunu göremedikleri için sonsuz olduğuna inanılır.
evren sonlu oluyor.

mantık şu: evren sürekli genişliyor, sonra kafanı terse çevir, eğer evren genişliyorsa o halde git gide daralan bir yandan geliyordur bu bizi en sonunda bir noktadan çıktığına kadar götürür. ( lanet olsun dostum big bang bu)

ancak sorunlar var. o noktada artık zaman duruyor, her şey de duruyor o halde hiçbir şey orada olmamış oluyor. ( işte yaratılışçıların üstüne atladığı nokta burası burası bir anda evrenin ortaya çıktığına kanıtmış)

hatta hawking' e papa orası bizim işimiz siz ilgilenmeyin gibisinden bir mesaj vermiştir. ( neyse ki engizisyon zamanı yaşamamış hawking)

ancak bilim insanları durur mu hemen hipotezler ortaya atmışlar( ben çoğunu bilmem ikisi aklımda kalmış)

birincisi çoklu evren ki matematiksel olarak bunun faydası varmış ama deneyden uzak olduğu belli.

ikincisi ise evrenin bir süre sonra içe çökeceği ve yeniden big bang olacağıdır.

bir kaç tane daha var ama bunların hepsi hipotez kimse bir şey bilmiyor aslında.

hatta big bang dedikleri şeyin bile % 4 lük bir kesimini açıklıyorlar. gerisine karanlık enerji( aslında bir şey bilmiyoruz) karanlık madde( aslında bir şey bilmiyoruz) diyorlar.

bu teorinin güçlülüğü yine de vardır. ancak bilinmezliği ve açıklanması gereken bir sürü şey de vardır.

yani özünde kimse aslında o başlangıç hakkında şu anlık bir şey bilmiyor.

ancak ilkel bir insan eğer o anda taştan alet yapmaktan vazgeçseydi bugün son model telefonlarla gezemiyor olurduk.

o yüzden bir şeyleri çözemediğimiz asla çözemeyeceğimiz anlamına gelmiyor.

ayrıca hawking reis kuantum ve görecelik kuramını birleştirmeye çabalıyormuş.

bu şu demek oluyor: adam gök cisimlerini açıklayan kurallarla bildiğin atom altı parçacıklarını açıklayan kuralı birleştirip tek bir formülle tüm evreni açıklayacak formüle ulaşmaya çalışıyor. ( buna her şeyin teorisi adını veriyorlar kulağa havalı geliyormuş)

hawking reisi kutluyoruz.
Yer çekimi olmayan bir yerin sonunu göremezsin. Kuyu gibi düşün belki yardımcı olur.
iki şey sonsuzdur; insanoğlunun aptallığı ve evren. ikincisinden o kadar da emin değilim.

- a. einstein
Soru kendi içerisinde zaten bir saçmalığa giriyor, soruyu uzay sonsuzsa nasıl her şeyin bir sonu olabilir? Diye sorarsan ne diyeceğiz. Kendi içerisinde çelişki gibi duran sorunlarda bilimsel olarak mantıklı geleni kabul etmek doğru gibi duruyor. Ki uzayın sonsuzluğu hakkında bazı veriler araştırmalar olduğu halde her şeyin bir sonu olduğunu kabul etmek sadece kabuldur bunu neye göre hangi şekilde kabul ediyorsun bilemedim doğrusu. Sadece uzayın nasıl sonsuz olduğunu sormuş olman daha mantıklıydı.
Sonsuz olmaz mi, mesela moderasyon nerde kaldı bende diyordum onlar sonsuz siliyorlar mesela.