bugün

Türk toplumunda malesef göz ardı edilen bir uygulamadır. kalabalık ailelerde anne babayla çocuklar aynı odada kalmaktalar. bu çocuklar ebeveynlerinin mahremlerine şahit olmaktalar. veya odası olan çocuklar da da cinsiyet kavramına dikkat edilmemekte. yer darlığından dolayı kız ve erkek çocukları aynı mekanı paylaşmaktalar. eskiden daha da iyiydi denilebilir. gidin eski mimari evleri, konakları inceleyin. oda sayısının fazla olduğunu görürsünüz. çocukların odalarının olmasının en önemli taraflarından biri de çocuğa bir özerklik alanı bırakılmış olmasıdır. Ders çalışabileceği, oyun oynayabileceği bunları yaparken de ne başkasını rahatsız edeceği ne de kendisinin rahatsız edileceği bir ortam oluşturulmuş oluyor. burada az çocuk olsun anlamına gelmiyor ama malesef ülkemizde büyük bir inşaat furyası var. bu furya içerisinde malesef çocuklar dahil edilmiyor. evler yapılırken balkona, salona, avizeye, mutfak dolap ve tezgahlarına gösterilen özen çocuklar için gösterilmiyor. buralara harcanacak gereksiz paralardan ziyade çocuk odalarına önem verilmelidir.
bizim çocukluğumuz köy evinde geçti.ama biz çocuklarımıza bu imkanı sağladık.3 çocuğumunda evde kendine ait odası var.
kesinlikle hak verdiğim düşüncedir. çocuğun özellikle zihinsel ve karakteristik gelişimi için çok önemlidir özel oda. çocuk orada hayaller kuracak, planlar yapacak, kendi hayatını düzenleyecek. gönlünce olacak. en azından kendisi olabileceği özel bir alanı olacak. sığınabileceği bir yeri olacak. imkan varsa kesinlikle dikkat edilmeli bu duruma.
Dogrudur.

zengin zuppe degiliz efendim. orta gelirli aile cocuguyuz. lakin hic bir zaman salon yapmadi annem evimizde. kardesimin ve benim odalarim farkliydi. olmasi gereken de budur. ders calisma, uyku vs duzenleri iki kardes olsa da ayni degildir, birbirlerini rahatsiz ederler. 3-4 cocuk mevzuuna hic girmiyorum.

afedersiniz ama cocuklariniza tek oda dahi sunamiycak olgunlukta degilseniz dogurmayin zaten.

dipnot: eskiden anlarim maddi durum kotuydu, soyleydi vs. ama genc kusakta bunlar kabul edilebilir gibi degil.
kürtlerin anlamadığı ve asla anlamak istemeyeceği durum.
acep 5 kız çocuğuna ayrı ayrı odalar vermeleri için düşük gelirli ailemin ne tür bir eve taşınmaları gerekiyordu?
Hepsi yuvadan uçtu da anca sahip olabildim.
Küçükken tüm günümü sokaklarda geçirip, eve sadece uyumak için gelirdim, odaya mı takılacağım şimdi te allahım.
günümüz türkiyesinde bırakın her çocuğun kendine ait odasını ,kendine ait yatağının bile olmadığı gerçeği ile karşı karşıya kalırsınız.

tanıdığım nice 4 çocuk ve üstü sahibi aile var ve hepsi gece olunca sobalı odada yere serilen yataklarda yanyana koyun koyuna uyumaktalar .

(bkz: erzurum) da durum bu.şimdilik.