bugün

görünce iç parçalayan, biraz durup düşünüldüğünde ebeveynlerine küfür yağdıracağınız çocuklardır.

sabahın 8'i...

evden çıkıp aracıma bindim, daha köşeyi henüz dönmüştüm ki iki çocuk sokağın bir başından diğerine ip açmış, yol kesiyor.
bastım gaza hışımla, ezdim geçtim iplerini...bir yandan da dikiz aynasından seyrediyorum "acaba bana sövüyorlar mı" diye...
neyse, bir müddet yol aldıktan sonra diğer sokağın başında başka çocuklar ip germiş yola, sonra caddeye çıktım trafik lambalarında 4 çocuk daha, biraz ileride bir 4 çocuk daha...

tekrar ediyorum...sabahın 8'i...

evlerinde kahvaltı ediyor, uyuyor olması gereken çocuklar sokaklarda...

neyse...gün boyu dayandım bu saçmalığa. ta ki ikindi saati bir trafik ışığında durana kadar.

ışıklarda durdum, iki çocuk vardı. biri yaklaştı, kandilimi kutladı, oralı olmadım, "istersem elimi öpebileceğini" söyledi...
kırmızı ışığı dinlemedim, bastım gaza...
dikiz aynamda o çocuk...

parkta top oynaması gereken bu çocuğu başkalarının elini öpmeye şartlandıran şey neydi?
din sevgisi mi?
peygamber sevgisi mi?
iman mı?

kafamda hep bu sorular, dudaklarımda anne ve babasına ettiğim ağız dolusu küfür ile yol aldım...

bu minik yavrular sabahın köründe o günün bir kandil günü olduğunu nereden biliyorlardı da teşkilat kurup kısmet kovalamaya çıkmıştı?

bunları sabah o en naif uykularından uyandırıp üç kuruş için sokağa salan ana ve babaların varlığı rahatsız etti beni sözlük.

din istismarının bu kadarı...

sosyal devletiz diyenin ta amına koyayım ben. şayet biz sosyal devlet olsak bugün hiçbir çocuk sokakta ezilme tehlikesi yaşamazdı...

kandiliniz kutlu olsun.
(bkz: ya mum ya para)
Kimi çocukları aileleri yönlendirip bu eylemi gerçekleştirse de kimi çocuklar da arkadaşlarından eksik kalmamak için, ailesinin "yapma bunu" baskılarına rağmen genelde kenar mahalle sokaklarında gerçekleştirdikleri eylemdir. hoş değildir. Dinle imanla alakalı bir tarafı yoktur ve ayrıca yardımlaşmak fitre, zekat, sadaka gibi yöntemlerle zaten mevcuttur. aklı selim olmayan çocuklara yapılacak olan yardımlar, bu günlerde internet kafe işletenleri zengin etmekten başka bir işe yaramayacaktır. muhtaç olanlara yardım etmek için mahalle muhtarlarından yoksul olan aileler sorulup soruşturulabilir.

Bir şeyler satan ve çeşitli yollarla dilenen çocuklara vereceğimiz paralarla iyilik yapmış olmayız.*