bugün

(bkz: advanced systemcare)
(bkz: combofix) (windows 8'de çalışmıyor, uyumluluk modu falan hikaye)
(bkz: ccleaner)
(bkz: eset nod32)
(bkz: virtual dj)
(bkz: acid pro)
(bkz: guitar pro 5)
performans için;
ccleaner,
Auslogics BoostSpeed,
slim drivers,

antivirüs programı olarak;
eset 7,

video oynatıcı;
vlc player,

oyunlar için;
daemon tools,

olmazsa olmaz;
utorrent.
Msn, winamp.
hotspot shield.
genel kullanıcılar için:
*adobe reader= pdf için
*magic iso= iso, bin ve adını sanını duymadığımız sıkıştırılmış dosyaları açmak için birebir
*irfanview= çoğu resim dosyasını açabilen yazılım
*disk savvy= bilgisayarda ne var ne yok, çok yer kaplayan şeyler (uzantısına göre, konumuna göre kısıtlandırılabilir) bu program sayesinde görülebilir. bilgisayarıma girip tek tek dosyaları kurcalamanıza gerek kalmadan.
*stickies= bilgisayarı fazla kasmayan ve aşırı basit bir arayüze sahip, masaüstüne not tutturma programı. stickies internette sörf yaparken "şuna da bakıyım buna da bakıyım"ların unutulmasına son verebilir.
*aimp 3= bir çok kullanıcı winamp kullanırken benim hayranlıkla kullandığım medya oynatma programı. bir çok uzantıya sahip müziği oynatabilir ve müziğin info kısmını da bu programla editleyebilirsiniz.
*format factory= belki de listedeki en önemli program bu. her türlü video, resim, müzik ve sıkıştırılmış dosyaları çevirebilen ve kendi içinde türlü ayarlara sahip olan program. kesinlikle indirilmeli.
*opera= bilgisayarı yormayan ve diğer tarayıcılardan eksiği olmayan, kolay arayüzlü tarayıcı. chrome yerine kullanılabilir. ama bir firefox değil.

amatör müzikle uğraşanlar için:
*virtual dj= alışması kolay ama fazla içerik barındırmayan program. ama müzik mixleme konusunda başarılı.
*fl studio= yüzlerce farklı sesle çalışma imkanı sunuyor bu program. alıştıktan sonra bir çok güzel remix veya şarkı yapılabilir. hele bir de orgunuz varsa bunu bilgisayara bağlayıp programı çok daha verimli kullanabilirsiniz. yoksa da klavyeniz işi görür.
*free sound record= sesi mikrofondan değil de, bilgisayardan kaydetmek isteyenler için kullanışlı program. bilgisayarı çok az yorması, kullanacağınız diğer studio programlarıyla birlikte kullandığımızda bilgisayarımızın kasması sorununu ortadan kaldırıyor.
*electronic piano= 127 farklı sese ve 5 oktava sahip bu programın bilgisayarı yormaması dışında pek bir artısı yok. ama yine de arka plan müzikleri yapma gibi işlerde kullanılabilir.
*hammerhead= bu da fl studio'dan sonra listenin en önemli programı. ritim programı. isterseniz programla birlikte gelen ritimleri kullanın (8 yada 10 ritim vardı) isterseniz kendi ritminizi oluşturun. bir çok farklı davul ve zil sesine sahip.
*audacity= kullanımı kolay bir müzik editleme programı. kesin, biçin, dosya uzantısını değiştirin. kullanışlı.

resimlerle haşır neşir kullanıcılar için:
*photoshop= cs3 bir çok işi yapmaya yeterdir ama "olmaz ben en güncelini istiyorum" derseniz o sizin bileceğiniz iştir. bir görselle ilgili aklınıza gelen her şeyi bu programla yapabilirsiniz.
*gifcreator= bu veya bunun gibi programlarla hareketli .gif resimleri oluşturabilirsiniz.
*FotoSketcher= görsellerinize kalemle çizilmiş, pastel boyayla boyanmış ya da yağlı boyayla boyanmış efektleri vermenizi sağlıyor.
internet dowland manager.
ammyy admin bunlardan biridir.
u-torrent.
olması gerekenlerden biri de visipicstir. aynı resimleri arar bulur ve kopyalarını da siler atar.
not: arama ayarlarını en sıkı yani en üst düzeyde tutun ki farklı resimleri aynı diye silmesin. yeni başlayanlar için sadece aynıları aratıp sildirin.
Photo scape. Amatörde olsa çoğu zaman işe yaramıyor da değil.
CCleaner (Kayıt Defteri hataları ve gereksiz çerezleri temizleyen bir programdır. )

Desk 365 ( Bilgisayarınızda olan dosyaları tek başlık altında ve tek menüde toplayan bir program ,ayrıca internet üzerindeki bazı oyunlara doğrudan ulaşım imkanı sağlamakta )

Google Chrome , Opera , Mozilla ( internet Expolerer'dan her türlü daha iyi oldukları kesin )

Kaspersky Virüs Koruyucu ( Pek çok anti virüs programı var ancak kullanım rahatlığı , sağladığı koruma seviyesi ve lisans ücreti açısından benim tercihim )

Microsoft Office Programları ( Herkesin eninde sonunda ihtiyacı olan programlardır . )

Photoscape , Picasa ( Resim düzenleme programlarıdır. Amatör ve Orta Seviyeye hitap eder )

Photoshop Cs Serisi ( Photoscape ve Picasa'dan keyif almayan ileri seviye kullanıcılara hitap eden resim düzenleme programıdır . )

Winamp ( Müzik tabanlı bir programdır )

Adobe Flash Player

Java
splah pro film izlemek için ideal.
Google crome.
Itunes ( ıphone kullanıyorsanız şart )
kıhrome.
adobe photoshop
guitar band
iphoto
bittorrent.
f.lux
günün bulunduğunuz saatine göre renklerin sıcaklığı düşürerek gözleri yormamaya yarar. küçük ve basit bir program.

özellikle gece bilgisayar kullananlar için. önce fazla sarımsı gelir ama alışınca programı kapatamazsınız. bembeyaz sayfa ile saman kağıdı sayfanın göz yorması arasındaki farktan daha da belirgindir. grafikle ilgileneceğiniz zaman geçici olarak iptal edebilme seçeneği de mevcut.
Casus uzantılardır. indirin indirin kurbanlarım olun nihahahahah.
hotspot shield.
ares, internet download manager.
internet explorer. o olmasa chromu nasıl indirirdik...
Kısaca: http://biliyoruzdakonusuy...-hangi-programlar-olmali/
EXA radyo.
işletim sistemi programlarından en azından biri.
-nero
-vlc media player
-gom player
-idm.
PC Performer