bugün

asılsız bir ifadedir.. çok zorlarsak ve verilen sayıların da doğru olduğunu farzedersek şöyle bir sav öne sürebiliriz : 'türkiye'de basılan beş gazeteden birinin zaman olması.' çünkü tiraj satış adedi değil, baskı adedidir..
yani eğer parayı bulursam, ben de bir milyon tane 'rapper ninja'nın güncesi' diye bir gazete basabilirim.. bu da beni tirajlarda birinci yapar ama ben ve yakın çevrem dışında hiç bir aklı selim insan evladı bu gazeteyi okumaz..
gazete "alan" her 5 kişinin birinin zaman "alması" şeklinde düzeltilmesi gereken başlık. neticede alınan gazetenin posta ya da hürriyet ya da zaman kaçının okunduğu bilinmemektedir. internet gazeteciliğini de hesaba katıp o şekilde bi hesaplama yapılması daha doğrudur. neticede her gün milyonlarca kişi internete giriyor.
Yanlıştır. Bizim kapıya bırakıyorlar mesela ben çöpe atıyorum kızan kızsın atıyorum yani ben ve benim gibi yapan arkadaşlar toplanınca çürür bu.
Edit: tamam eksileyin hatta bulursanız dövün yahu beni:) ben yine de atacam çöpe
su gecirmezligi nedeniyle ögrenci evlerinde masaya serimesinden ve pikniklerde de ayni amacla kullanilmanlarindan dolayi dogru olabilecegine inandığım durum.

edit: nasl da eksilersiniz di mi . canlarim benim. *
(bkz: gazetelerin beste birinin bedava dagıtılması)
(bkz: zaman gazetesinin 1 milyon tiraj yapmasi) peki nasıl?

(bkz: zaman gazetesi bedava dagitiliyor sacmaligi) saçmalık değil tabi. bir gerçek.

bu bağlamda yakında her 5 kişiden 9'u zaman okuyor olabilir. rakamlarla oynamak ve rakamlarla sahtekarlık yapmak
bu din istismarcılarının uzmanlık alanı.
her beş kişiden birinin zaman gazetesi satın alması hatta her bir kişinin beşer tane zaman gazetesi satın alması şeklinde değiştirilmesi gereken bilgi.

zira tiraj ile okunma sayısı doğru orantıda olsa da doğruyu yansıtmamaktadır.müsait olan bir arkadaşın gazete bayiine gidip abi bu gün hangi gazeteler sattı diye sorması salık verilir.

Askerlik görevimi yerine getirdiğim zamanlarda karakolumuzda şok alınırdı.hergün en az 150 kişi okurdu.ama alınan gazete bir adet okuyan yüzelli küsur.
aynı durum kahvehaneler içinde geçerli.

Abonelik sistemiyle satılan zaman gazetesini tabela gibi* kullanan esnafları gördükçe kaç kişinin okuduğunu tahmin etmek zor değil.
Sadece okunur gibi gözükür çünkü belirli yerlere ücretsiz olarak konan bir gazetedir.
her beş kişiden birine bedava zaman gazetesi verilmesi durumunun sonucudur. e haliyle manşetine falan insan gayri ihtiyari göz atıyor. bayi tirjı ayrıdır, apartman demirine sıkıştırma ayrıdır. biliyorum 7 gazete alan kimseler var.
içeriğinde nadiren okunabilecek birkaç satırın bulunduğu gerçeğini inkar edemeyiz. işlerine gelmeyen haberleri yapmayan, genelde beğendikleri haberleri bir hafta boyunca tekrar tekrar yayınlayan ve bu şekilde hitabettikleri toplumun algılarını türkiye ve dünya gerçeklerine kapatan yayın grubunun çıkardığı günlük düzenli yayındır.

asla ücretsiz olarak konmaz. bir feto house'a günlük ortalama üç tane zaman gazetesi girer. biri sabah kahvaltısında sofra bezi diğeri öğle yemeğinde sofra bezi bir diğeri akşam yemeğinde sofra bezi olarak kullanılır. trajı fetocuların ısrarcı yapısı,aynı gazeteye sürekli abone olma ve oldurma hastalıklarından kaynaklanmaktadır.
etyen mahçupyandan ali çimen'e, bejan matur dan ekrem dumanlıya, mümtazer türköne den selim ileriye türkiyede olaylara kim nasıl bakıyor diyorsanız okunasıdır.
beleşe dağıtılınca böyle olur tabi.
her 2 kişiden 1 inin akp'ye oy vermesi, türkiye'nin yarısının zırcahil olması. etc etc
her beş kişiden birinin gerikafalı olması.insanların üye olmaya zorlanması
her beş kişiden birinin yobaz olmasıdır aynı zamanda.
üniversite yıllarımda sınıf arkadaşlarımdan biliyorum cemaat de kalan öğrenciler belirli bir sayıda zaman abonesi yapmak zorundalar bu yüzden bunlar bütün esnafı dolaşırlar yalvar yakar abone ederler. özellikle anadolunun şehirlerinde hangi dükkana girersen gir zaman gazetesini görürsün ki bu durum bi süre sonra şu gazete dükkanın bi köşesinde dursunda bizde tarafımızı belli edelim işine dönüşmüştür.
aboneliklerden değilde bayilik satışlarından gelecek değerlere göre değişebilecek teori. hatta kesinlikle değişir.
bedava dağıtılan bir gazete için doğru olmayan ifade. şahsen ben para verdiğim gazeteyi 2 gün posta kutusunda bırakmam en azından akşam eve gelince alırım.
- abi size 5 zaman aboneliği yazıyorum.
+ zaten bize geliyor teşekkür ederim.
- abi yengenin adına gelsin.
+ ona da geliyor zaten
- abi dükkana yazayım o zaman.
+ yaz abi ona da yaz 5 tane yaz...
isteyene istemeyene abonelik yaptı için gerçekleşmiş olması muhtemek sonuçtur. kuzenime ve ailesine istemedikleri halde her birine teker teker gönderiliyor. ve onların apartmanlarındaki her bireye de aynı şekilde. teyzem ne yapıyor peki? camları silerken veya çöpün altına "kirli suyu buna aksın" diye kullanıyor. seni seviyoruz zaman çok işlevsel bir yönün var.
her 5 kişiden 1'nin nur cemaatına mensup olması veya sempatisinin olmasıyla da alakalı olabilir.
doğru tespittir.her 2 dükkandan birine zaman giriyor şahidim.
yazarların aşmış oldugu köylerde zorla satılmaya çalısılan bktan bi gazete akp lilerin kaliteli dediği hükümeti eleştirdiğinde başımıza taş yağma ihtimali bulunan gazete
(bkz: bedava sirke baldan tatlıdır)
sabah apartmandan çıkarken bir zaman gazetesi görürsünüz gece 12 de markete gidersiniz aynı gazete yerinde duruyordur. abonesi vardır ama her abone okumaz zamanı.