bugün

aç insanın halinden anlamak, allah rızası kazanmak ve insan nefsini terbiye etmek gibi ülvi amaçlar içeren bir ibadet şekli oruç, ancak oruç tutan insanların büyük bir çoğunluğu bütün gün yatıp iftar vakti bir kral sofrasına oturuyor sonra neymiş aç insanı anlıyacakmış şuan afrika da insanlar bir parça ekmek biraz su için birbirlerini öldürürken bu vicdan sahibi müslümanlar oradakileri ne kadar anlıyor anlıyorsa nasıl huzurla uyuyor merak konusu nefsin sadece fiziksel değil düşünsel boyutta algılanması sanırım daha sağlıklı olacak.
gülünçtür. minimum yemekle iftar açılmalıdır, sağlıklı olan da budur. fil gibi iftardan sahura yemek yiyip sonra da nefs terbiyesinden bahsedenler, kendi midelerine ettikleri zulümü görmezken, hangi açı anlayabilirler, düşündürücü.
hz. ali, bir gün çevresindeki bazı ziyaretçilerin yüzlerine bakıp, "siz, bizden değilsiniz, çünkü simalarınızda açlık ve fakirlik eseri yok" demiş.

benim simamda da o ifade yok, şükür mü edeyim, üzüleyim mi, bilemedim. yine de allah'a hamdolsun.
kral sofrasına kahvaltı masası diye oturanlar vardır bir de. bütün gün uyurlarken, gündüz sıcağının altında çocuklarına iki lokma ekmek bulmak için kıvranan fakirleri anlıyorlar sanırsam derin uykularında

isteyen istediği gibi tutar, ben tutmuyorum, umrumda bile değil ama iki yüzlülerden de hoşlanmıyorum. inandığı şeyi bile doğru dürüst gerçekleştiremeyen insanlar midemi bulandırıyor.

(bkz: saat 05 30 da oruçlu yazarların online oluşu)
500 liraya iftar yemeği veren oteller var. ne o oruç tutup iftar yapıyor beyler. israftır ayıptır günahtır. gel de "amelde riya vardır" diye düşünme şimdi.
Yemek bittikten sonra:

+ amma yedik ha..
- harbiden usta bukadarı da günah vallahi..
+ neyse allah olmayanada versin bir soda açsana.

diyaloğunu yaptıran, son cümle ile azda olsa gönül rahatlatma vaziyettir.
yanlıştır.

insan söylediği değil yaptığıdır. (bkz: dünyanın cevap veremediği kız)