bugün

Anı yakalayan adamdır. 2004'te hayatını kaybedene kadar çekmiş olduğu en güzel fotoğrafları bu yıl istanbulda sergilenmiştir.
mutlak anı * yakalamadaki başarısı ve onu kavramlaştırması, alçak gönüllü çalışma yöntemleri, tasarım için keskin gözü onu da çağdaş fotoğrafçılar arasında efsanevi olmasına yetmiştir.
"o an" , "anlamlı an" kategorisinin yaratıcısı,öncüsü; gelmiş geçmiş tartışmasız en usta fotoğrafçılardan. kedilere olan sevgimdenmidir bilinmez şu lafıyla gönlümde taht kurmuştur:

"fotoğrafçılığın ulaşabileceği en üst noktanın kedi fotoğrafı olduğuna inandım. kendimi bu alanda yeterli hissetmediğimden olacak an, ve sokak fotoğrafına yöneldim"
"Fotograf çekmek, aynı anda beynin, gözün ve kalbin bir olayı hedeflemesidir.' diyen fotoğraf ustası.
fotojurnalizmin babasi olarak gösterilen 2004 yilinda yasamini yitirmis fransiz fotografçisidir. henri cartier bresson 1931 yilinda fildisi sahilllerinde çektigi ilk fotografla bu dünyaya adimini atti. daha sonra avrupaya döndügünde fotografa ilgi duydugunu farketti. 1933 yilinda newyorkta julein levy galerisinde ilk sergisini açti. meksika ispanya, almanya, uzakdogu, hindistan, sscb gibi dünyanin bir çok degisik ülkesinde fotograf çeken bresson 1996 yilinda fransiz l imaginaire d apres natureye su demeci verdi;

"fotograf çekmek, kafayi, gözü ve yüregi ayni nisan çizgisine yerlestirmektir"
1908 yılında doğan ve sadece fotoğraf olarak üretilebilecek şeyleri üretme becerisine sahip fotoğrafçı...
1947'de kurulan magnum fotoğraf ajansının 4 kurucu üyesinden birisi olup kübist fotoğraflar çekmektedir.
Tüm zamanların en iyi fotoğrafçılarından birisidir. Magnum Fotoğraf Ajansı'nın kurucuların olmak ile birlikte "an" fotoğrafçılığının en iyi temsilcilerindendir.
fotoğraflarındaki altın kesit oranlarıyla dikkatimi çekmiş fotoğrafçıdır. fotoğraflarındaki simetri gözle anlaşılır. anı yakalamak dedim mi ilk akla gelen isimdir. şu görsel fotoğrafta görüldüğü gibi.
ayrıca çizgilere ve derinliğe büyük önem verir. bkz: http://1.bp.blogspot.com/...sson20-20aquila20degl.jpg
fotografi, hangi arada, nasil bir sezi ile cektigi muamma olan zen ustasi, babadan zengin fotografci.
21 Fotoğrafıyla Henri Cartier-Bresson burada derlenmiş.