bugün

Ateist olup ateistlerden başkasını sevmeyenlere dert olan durum.
işin enteresan tarafı bu durumu ikiyüzlülük olarak gören insanlar, atatürk ü sevmiyor diye dincilere hakaret etmekten geri kalmazlar,
Ben mesela atatürk ü dini için sevmedim, yaptıkları için sevdim, ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum demesini, geldikleri gibi giderler demesini sevdim, ülkeyi anka kuşu gibi küllerinden yeniden doğmasını sağlamasını sevdim, kime ne hem müslümansam hem de atatürk ü seviyorsam.
Laiklik kavramını doğru algılamış, fikri, vicdanı hür insanlara ait bir meziyettir.
Eğitim ve maneviyatın harmanlanmasıyla gelişir.
Herkes başaramaz.. Akıl ve yürek ister.
Benimdir inancım çok şükür müslümanlık atatürkü de seviyorum düşüncem de o yönde..
aptal olmayan bir müslüman eylemidir çünkü islam başkalarına köle olup geri zekalı gibi onursuz bir şekilde yaşamayı emretmez. bu yüzden türkiye atatürk sayesinde dünyanın en müslüman ülkesidir. yobazlar ise türkiye'yi diğer sapık inançları olan ülkelerin seviyesine çekmek istiyor.
madem inançsızsın niye fitne çıkarmaya çalışıyorsun? gayet mümkün olan ve birbiriyle alakasız olan şeylerdir. şayet saf ve halis şeriatı herkez ister. fakat saçma sapan bir şeriat getirip insanlara zulmetmek. işte şeriatçıların istediği şey bu. çünkü gerçek şeriatın türkiye için daha faydalı olacağını düşünüyorlarsa okusunlar okutsunlar artılarını ortaya koysunlar konuşma yapsınlar. niçin istemeyenlerin kafalarını kesiyorlar?
peygamberler dışında kutsal adamım yok. müslümanım, atatürk ü çok konunda benimsemişimdir. son 15 senedir de atatürkün iyi anlatılması gerektiğini düşünürüm. hele eleştiri getirmeden sövenler konusunda tepkileri de yetersiz bulurum.

gelelim atatürk ü nasıl gördüğüme atatürkün yaşamını kabaca 3 e ayırırım.
1-osmanlı komutanı olarak atatürk. bir asker olarak trablusgarpdan çanakkale ye çeşitli cephelerde övülen bir komutanlık yapmış. osmanlının parçalanma döneminde önce ittihat terakiye katılmış fakat fazla uzatmadan bu oluşumdan ayrılmış. diğer yandan sevket süreyya aydemir atatürk ün bu dönemde (balkan savaşları öncesinde) biraz geriye çekilip bir süre toparlanmaya vakit ayırma fikri oldukça oturaklı gelmiştir. balkan savaşlarının imaj ve 1.dünya savaşında diğer safta yer almamızı engellemesi bu konuda fikrini doğruluyor. bu dönemde geçer not almıştır.

2-kurtuluş savaşı yılları. çanakkale-balkan-1.dünya savaşında eğitimli kadrolarını kaybetmiş ve morali bozuk düzensiz bir millet vardı. bu dönemde birleştirici, düzenli ordunun öneminin farkında ve soğuk kanlı bir lider var karşımızda. düşünelim yunan ordusu ankaraya ilerlerken geri çekilme-ricad konusunda ve an geldiğinde cephe yarılmasına karşı tavrı tutarlıdır. bu dönemde ismet paşa çoktan havluyu atmıştı. liderliğini gösterdi. diğer yandan hindistanda popiler olması müslümanların ingiltere yanında savaşmasını engellemiştir. burdan da geçerli not almıştır.

3-cumhuriyetin kuruluşu-inkilap yılları : türk dil ve tarih kurumunu kurması gibi eğitim alanında atılımlar önemlidir. ulus-devlet anlayısına geçmesi önemlidir. hilafet makamı papalık makamıyla karıştırıldığını düşünüyorum. halife 1 kişi değildir önemli olan güçlü olmaktı. 3 müslüman ülkesi güçlüyse bu konuda etkin rol oynayabilir. bu durumun tek istisnası-olumsuzluğu yaşayan hindistandaki müslümanlardır. içki içmesi dinle uğraşmadıkça umrumda değil ama çok içki içer imajı lider için sorunlu ve sağlık sorunlarına rağmen içmesi doktorları sallamaması sıkıntı. elmalı hamdi ye türkçe kuranı yazdırdığı söyleniyor doğruysa anladığımız dilde olması güzel
ama ezanı türkçeleştirmeye girmesi sıkıntı.

burada uzayacak konu. 1 ve 2 de asker asker sevilebilir. 3. aşamada siyasetçi bu konuda sevmek-nefret ilişkisini anlamıyorum. kutsal yada seytan muamelesi sığlıktan kaynaklandığını düşünüyorum. bununda inançla alakası yok. olumlu-suz gördüklerimizi konuşsaydık daha doyurucu olurdu. birde dine dinci, atatürk e atatürkçülerin zarar verdiğini düşünüyorum. hangi inkilap tarihçisi yada askeri kaynak eski imamın atatürkün soyu konusundaki çalışmasının yanından geçebildi. yanlış sorular soruyoruz.
daha din kurallarıyla ülke yönetme peşinde olan var. allah kitap kaymaktan bıktım. yalnızca şunu söylüyorum: şeriat ile yönetilen ülkelere bakın, kaçı gelişmiş ? kaçını bırakın, biri bile gelişmiş mi ? varsa yoksa kadın döv, 3-4 kadın al, kadını eve kilitlemekten başka ne yapıyorlar ?
sevmek kavramı müslümünlığa ters olduğu için kimseyi sevmeyin.