bugün

dinimizde ticarette yüzde otuzdan fazla zam haramken, devletin üretip sattığı sigaraya yüzde yetmiş zam yapar bunlar.
saçma sapan hareket.
müslüman sosyalist olur.
hem üçgen hem dörtgen olmak gibidir.

doğrusu için;
(bkz: muhafazakar burjuvazi)
%50'lik kesimin %50'si değildir ancak %10'nudur zira %50'lik kesimin büyük bir çoğunluğu fakirlerden oluşmaktadır.
peygamberimizin tavsiye ettiği bir meslek de ticarettir. ayrıca sermayesi olup da işletmeyen ve en az bir sene o sermayeyi bir kenarda tutan kimse o sermayenin 2.5% kadarını zekat olarak ihtiyaç sahiplerine vermelidir. zekat islamın en önemli şartlarından biridir, iman ve namaz'dan sonra en önemlisidir.

sermaye demişken, kapitalist kelimesinin kökü "capital"dir. bu da ingilizce "sermaye" demektir. müslüman sermaye sahibi olabilir ama bu sahiplik birilerinin zihnindeki tipik aşağılık kapitalist örneği gibi olmak zorunda olacağı anlamına gelmez. siz ezberlerinizle devam edin yine de, yapacak bir şey yok sizin saçmalıklarınıza.
peygamberimiz ticareti tavsiye etmiştir de buna dayanarak kapitalizmi savunmak ne beter bir hatadır?
müslümanlık her zaman eşitliği ve toplumsal paylaşımı öğütlemiştir.
kapitalizm ise bunun tam zıttı olan paranın ve sermayenin tek elde toplanmasını gerektirir.

yazarken azıcık düşünün yazın, sonra gülünç oluyorsunuz.
müslümanlık açsından olabilirliğini düşünen varsa, hadis de ayet de gösterecileceğim konudur. ahanda hadis:
- servet aranızda birkaç elde dolaşmasın!
bu mealde bir şeydi... hayır, adam zaten malının zekatını verse kapitalistliği kalmayacak... o da ayrı konu yani!

var mı islam tarihinde kapitalist sınıf? beytülmal var, öyle değil mi?
kapitalistin en iyisi bile soyguncudur. faizcidir. haram yiyicidir. namaz ve oruç parayı aklamaz...

not: ben sosyalist değilim ha... özel mülkiyete de, ticarete de kapım açık... ama mal ve para biriktirenler hakkında kuran'da neler olduğunu da biliyorum...
Bakara 219 a göre mümkün değildir. Kapitalizmin kullandığı argüman insanın açgözlülüğüdür. Yani ihtiyacından fazlasını elde etme, elde tutma ve bununla üstünlük sağlayabilme çabasıdır. Bu zaten islamla taban tabana zıttır.
müslüman kimse bazılarının zihnindeki tipik kapitalist modeli gibi de olmaz ancak sosyalist de olmaz. şöyle söyleyeym: kapitalizmin faiz ve sömürü geleneği gibi unsurlarını hariç tutarsak, müslüman kişinin izleyeceği yol yine sosyalizme değil kapitalizme yakın bir yol olacaktır. ayrıntılar ve bazı temel unsurlar hariç islami anlayış kapitalizme daha yakındır, islam'da sermayeyi işletmek ama çalışanın hakkını vermek en temel esastır. dünya'da doğru bir islam'i sistem yok gerçi. ancak üzgünüm, biliyorum ben kapitalist dedikçe sinir oluyorsunuz muhtemelen ama anlatmak istediğim sizin anladığınızdan daha farklı bir mesele esasen, sanırım uykum geldi diye anlatamadım. faiz yiyip müslüman olmak, diye başlık açsaydınız olurdu ama kusura bakmayın bir insan ya da sistem hem islami olup hem de sosyalit olamaz. şimdiki anlayıştaki kapitalist de olamaz ama onun sistemi kapitalizme (pozitif anlamda) benzeyen bir sistem olurdu yine de.
"kapitalizmin faiz ve sömürü geleneği gibi unsurlarını hariç tutarsak, m...." denmiş.
bu ikisi olamadan kapitalizm olmaz.

bu "aslan olsun ama vejeteryan olsun" demeye benziyor. kapitalizm varsa sömürü olur. sömürü ve faiz yoksa kapitalizm olmaz zaten.